Czy jeśli Uczeń w gimnazjum uczył się dwóch języków na poziomie zaawansowanym,musi oba kontynuować w szkole ponadgimnazjalnej jako zaawansowane? Czy też może kontynuować jeden język jako zaawansowany, a drugi jako początkowy? Jeżeli Uczeń wybrał pierwszą opcję, a więc kontynuuje dwa języki zaawansowane, to czy Dyrektor musi, w trakcie cyklu edukacyjnego, na prośbę Uczniów, zmienić im jeden język zaawansowany na początkowy, jeśli to powoduję, że Nauczyciel uczący tego przedmiotu nie będzie miał etatu ?
Podstawa programowa kształcenia ogólnego nie przewiduje nauczania języków obcych nowożytnych jako przedmiotów obowiązkowych w gimnazjum (III etap edukacyjny) bez podbudowy wymagań z II etapu edukacyjnego, czyli ze szkoły podstawowej. Nieprawidłowością jest nauczanie w gimnazjum dwóch języków obcych nowożytnych na poziomie „III.1”. To jedna z przyczyn, dla których Uczniowie w szkole ponadgimnazjalnej mogą mieć kłopoty z uczeniem się tych języków, a Nauczyciele z ich nauczaniem. Być może jeden z języków obcych nowożytnych już w szkole podstawowej, a później także w gimnazjum powinien być nauczany jako przedmiot „dodatkowy” (został nieprawidłowo „zaklasyfikowany” jako przedmiot obowiązkowy w szkole na niższym etapie edukacyjnym).
Nie zmienia się poziomu „zaawansowania” języka obcego na prośbę Ucznia. Szkoła nie może stwarzać sytuacji, która umożliwia Uczniowi uwstecznienie się w zakresie umiejętności nauczanych w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Jeśli Uczeń ma kłopoty z opanowaniem materiału danego przedmiotu, szkoła stwarza warunki uczniowi do uzupełniania braków.
Konsekwencją liczby godzin, którą mają zrealizować Uczniowie, jest wymiar zajęć Nauczycieli. Nie może być odwrotnej sytuacji. Nauczyciel może być zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.
Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.
powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach