Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zgłoszenie dziecka do pomocy psychologiczno-pedagogicznej w oddziale przedszkolnym

Pytanie Użytkownika

Komu Nauczyciel oddziału przedszkolnego ma zgłosić dziecko do pomocy psychologiczno-pedagogicznej (w bieżącej pracy) w zespole szkół, w którym jest oddział przedszkolny i Dyrektorem jest Dyrektor szkoły (zespołu)?

Odpowiedź naszego eksperta

Oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach  podstawowych traktowane są jak przedszkola

Zgodnie z § 19 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach w przypadku stwierdzenia, że Uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, odpowiednio Nauczyciel, Wychowawca grupy wychowawczej lub Specjalista niezwłocznie udzielają Uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym:

  • w przypadku szkoły i placówki, w której funkcjonuje szkoła – Wychowawcę klasy;
  • w przypadku przedszkola i placówki, w której nie funkcjonuje szkoła – Dyrektora przedszkola lub placówki.

Proszę zauważyć, że na podstawie § 1 tego rozporządzenia oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach  podstawowych traktowane są jak przedszkola. Co oznacza, że tam, gdzie mowa o przedszkolu, dotyczy to również oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.  Zatem potrzebę objęcia danego dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczna należy zgłosić do Dyrektor szkoły.

Oddziały przedszkolne z mocy prawa staną się przedszkolami 

Przypominam, że od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne działające w szkołach podstawowych z mocy prawa staną się przedszkolami. Z tym samym dniem powstałe przedszkola z mocy prawa zostaną połączone w zespoły ze szkołami podstawowymi, w których działały dotychczas oddziały przedszkolne. Stanowisko Dyrektora takiego zespołu obejmie dotychczasowy Dyrektor szkoły podstawowej, który będzie dyrektorem zespołu do końca okresu, na jaki zostało mu powierzone stanowisko Dyrektora szkoły podstawowej.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r., poz. 532).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.