Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zajęcia dla Uczniów zwolnionych z WF

Pytanie Użytkownika

Czy szkoła może wprowadzić zajęcia (grupa wirtualna stworzona z Uczniów różnych klas) dla Uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego dotyczące np. zagadnień edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej – zagadnienia zawarte w nowej podstawie programowej czy też zajęć alternatywnych, np. szachy itp. Na podstawie jakich aktów prawnych można wprowadzić takie zajęcia, jeżeli jest to możliwe?

Odpowiedź naszego eksperta

Zgodnie z przepisami prawa Dyrektor szkoły zwalnia Ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia Ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii. W sytuacji, gdy okres zwolnienia Ucznia z zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

W takim przypadku organizacja fakultatywnych zajęć w grupie międzyklasowej lub międzyoddziałowej dla Uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, wyposażających ich w wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa czy higieny osobistej nie może stanowić alternatywy dla ww. obowiązkowych lekcji i skutkować ustaleniem oceny tak jak z zajęć wychowania fizycznego. Proponowane zajęcia należy traktować jak zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia.

W sytuacji, gdy uczestnika zajęć wychowania fizycznego uskarżającego się na dolegliwości zdrowotne zwalnia się tylko w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń, to pozostaje on na lekcji z uwagi na realizację przez Nauczyciela innych treści określonych w podstawie programowej (dotyczących m. in. edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa), które nie wymagają od Ucznia wysiłku fizycznego.

 

Podstawa prawna: 

Autor: Krystyna Mucha – dyrektor wydziału w kuratorium oświaty.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.