Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Urlop dla poratowania zdrowia a niepełny etat i emerytura pomostowa

Pytanie Użytkownika

Nauczyciel mający ukończone 58 lat (zatrudniony w pełnym wymiarze) i spełniający warunki, aby przejść na emeryturę pomostową, dowiedział się, że z przyczyn organizacyjnych od nowego roku szkolnego będzie miał 12/18 etatu. Czy może otrzymać urlop dla poratowania zdrowia?

Odpowiedź naszego eksperta

W opisanej sytuacji urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony z uwagi na fakt nabycia uprawnień do przejścia na emeryturę pomostową.

Zgodnie z art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela [KN] Nauczyciel może korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia najpóźniej do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabywa uprawnienia emerytalne. Jeżeli Nauczyciel nabył już takie uprawnienia, należy odmówić mu udzielenia urlopu. Przepis nie określa, o jaki „rodzaj” emerytury chodzi.

Omawiany art. 73 ust. 2 KN stanowi ogólnie o nabyciu uprawnień emerytalnych, nie precyzując, czy chodzi o emeryturę wcześniejszą czy też emeryturę na warunkach powszechnych. W wyroku z dnia 26 marca 2007 r., I PK 262/06, Sąd Najwyższy wskazał, iż:

art. 73 ust. 2 KN nie rozróżnia bowiem podstaw nabycia uprawnień emerytalnych, a więc dotyczy zarówno nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej (szczególnej) na podstawie art. 88 ust. 1 KN, jak i nabycia uprawnień emerytalnych na ogólnych zasadach.

Przedstawione powyżej stanowisko Sądu Najwyższego odnieść można także do emerytury pomostowej, która jest przewidziana jako emerytura w obniżonym wieku emerytalnym dla pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 r., K 17/09, oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2012 r., I PK 145/12).

W przypadku badania możliwości udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia należy brać pod uwagę to, czy Nauczyciel spełnia przesłanki nabycia prawa do emerytury, a nie czy na nią przeszedł. Ponadto jeżeli  przed rozpoczęciem urlopu zostałby ograniczony wymiar zatrudnienia, to Nauczyciel nie spełni również kolejnej przesłanki, czyli zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. , poz. 191 ze zm.), art. 73 ust. 2.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.