Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Staż Nauczyciela a przydzielenie mu funkcji Wychowawcy

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczyciel, który z przyczyn formalnych nie podjął stażu, może być Wychowawcą i otrzymywać z tego tytułu dodatek?

Odpowiedź naszego eksperta

Oddziałem opiekuje się Nauczyciel wychowawca. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby Nauczyciel wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. Formy spełniania zadań Nauczyciela wychowawcy powinny być dostosowane do wieku Uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych szkoły.

Wynagrodzenie Nauczyciela składa się między innymi z dodatku funkcyjnego. Organ prowadzący szkołę określa dla Nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu, wysokość stawek dodatków. Należy sprawdzić, czy nie ma ograniczeń w tym regulaminie płacowym dla omawianego przypadku Nauczyciela.

Poziom stopnia awansu zawodowego nie wyklucza przydzielania Nauczycielowi wychowawstwa. Ponieważ z pytania nie wynika, z jakim stopniem awansu zawodowego związany jest staż nauczyciela, to można mieś obawy, że jeśli jest to Nauczyciel stażysta, który nie realizuje stażu. W takiej sytuacji może nie mieć umiejętności w zakresie pełnienia funkcji wychowawcy.

Dyrektor szkoły mając na uwadze ww. argumenty, a przede wszystkim skuteczność prowadzonych działań wychowawczych przez Nauczyciela, musi sam dokonać wyboru, czy taka osoba w pełni wywiąże się z powierzonej jej roli.

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.