Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

Pytanie Czytelnika

Czy dyrektorzy szkół policealnych mają obowiązek sprawdzania, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym?

Odpowiedź naszego eksperta

Nie, jeżeli zatrudniane osoby będą wykonywały zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub sprawowały opiekę nad uczniami pełnoletnimi.

Uzasadnienie:

Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym (art. 21 ust. 1 ustawy z 13 maja 2016 r.). Weryfikacja, czy kandydat na pracownika nie widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym dotyczy jedynie zatrudniania osób w zakresie wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia lub opieki nad małoletnimi, czyli osobami poniżej 18 roku życia.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 862).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.