Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia praktycznej nauki zawodu

Pytanie Użytkownika

Czy wszedł w życie przepis mówiący, że Opiekunowie na zajęciach praktycznych w zasadniczej szkole zawodowej nie muszą posiadać przygotowania pedagogicznego, dającego uprawnienia do prowadzenia praktycznej nauki zawodu?

Odpowiedź naszego eksperta

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie praktycznej nauki zawodu praktyczną naukę zawodu w zasadniczej szkole zawodowej prowadzą Instruktorzy praktycznej nauki zawodu. Opiekunowie praktyk zawodowych (w technikum i w szkole policealnej) są również Nauczycielami. Z kolei Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli informuje o kwalifikacjach do zajmowania stanowiska Nauczyciela praktycznej nauki zawodu w zasadniczych szkołach zawodowych, które posiada osoba:

  1. ma kwalifikacje określone w § 2, 3 lub
  2. legitymuje się dyplomem ukończenia pedagogicznego studium technicznego lub
  3. posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz pp, a także co najmniej dwuletni staż w zawodzie, którego będzie nauczać lub
  4. posiada tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać oraz pp.

Ustawa o systemie oświaty wprowadziła w art. 7 zapis, że w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za odpowiednią zgodą, zatrudniona osoba niebędąca Nauczycielem posiadająca przygotowanie uznane przez Dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć:

Przepisy ust. 1a, 1b i 1ba stosuje się również w przypadku zatrudnienia osoby posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, z tym że zatrudnienie tej osoby następuje za zgodą organu prowadzącego.

Wobec powyższych przepisów prawnych Dyrektor szkoły w uzasadnionych przypadkach zwraca się do organu prowadzącego, aby uzyskać odpowiednia zgodę dotyczącą zatrudnienia osoby bez przygotowania pedagogicznego.

 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie MEN z dnia 15.12.2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. ze zm. § 10 pkt. 4; § 11 pkt. 2;
  • Rozporządzenie MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli;
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, art.7.

Autor: Jolanta Gajda – edukator zawodowy/trener, wieloletni Dyrektor zespołu szkół, promotor zmian w obszarze kształcenia zawodowego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.