Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Pisemne przekazanie informacji Rodzicom

Pytanie Użytkownika

W rozporządzeniu w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w § 22 ust. 2 czytamy:

O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, dyrektor (…), niezwłocznie informuje pisemnie, w sposób przyjęty w (…) szkole (…), rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia.

Czy oznacza to, że informację taką można Rodzicom przekazać za pośrednictwem dziennika elektronicznego?

Odpowiedź naszego eksperta

W § 22 ust. 2 omawianego rozporządzenia ministerstwo wyraźnie wskazuje zadanie Dyrektora szkoły w zakresie przekazania niezwłocznej informacji pisemnie Rodzicowi albo pełnoletniemu Uczniowi dotyczącej ustalonych dla Ucznia form, okresu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiaru godzin, w którym poszczególne jej formy będą realizowane, w sposób przyjęty w danej szkole. Zatem sposób informowania pisemnego Rodziców lub pełnoletniego Ucznia należy do rozwiązań organizacyjnych, które przyjmuje szkoła.

Realizacja tego obowiązku może przybrać formę swoistej umowy między szkołą i Rodzicami. O szczegółach dotyczących tej kwestii powinien stanowić zapis w statucie szkoły (w części dotyczącej organizacji szkoły) i powinny być one ogłoszone Rodzicom na początku roku szkolnego. Szkoła może przyjąć rozwiązanie o powiadomieniu pisemnym Rodzica z wezwaniem Rodzica w tej sprawie do szkoły celem odebrania pisemnej informacji (dla nieobecnego lub opornego Rodzica z powiadomieniem wysłanym pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub przyjąć rozwiązanie o elektronicznym powiadomieniu Rodzica z wykorzystaniem dziennika elektronicznego. Szkoła musi gwarantować wszystkim Rodzicom, którzy nie mają dostępu do Internetu, możliwość pozyskania tej informacji również inną drogą. Odbieranie przez Rodzica wiadomości z wykorzystaniem dziennika elektronicznego nie może wiązać się dla niego z żadnymi opłatami. Innymi słowy dziennik elektroniczny, z którego korzysta szkoła, musi przewidywać bezpłatny dostęp do modułu odbierania takich wiadomości przez każdego zainteresowanego Rodzica.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.