Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Ocena cząstkowa za okres stażu

Pytanie Czytelnika:

Ile czasu ma nauczyciel realizujący staż na nauczyciela dyplomowanego na złożenie sprawozdania cząstkowego? Nauczyciel realizował staż przez 2 lata i zmienił miejsce zatrudnienia od 01.09.2017 r. W chwili obecnej zwraca się z prośbą o opinię dotyczącą stażu bez przedstawienia sprawozdania z dwóch lat. Czy w takiej sytuacji dyrektor ma obowiązek wystawienia oceny cząstkowej?

Odpowiedź naszego eksperta:

Dyrektor nie ma obowiązku wystawiania oceny cząstkowej bez sprawozdania nauczyciela.

Uzasadnienie:

Tylko nauczycielowi kontraktowemu i mianowanemu, który w okresie trwania stażu zmienił miejsce zatrudnienia do stażu zalicza się okres odbytego stażu – jeżeli podjął zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego (art. 9f ust. 2 Karty Nauczyciela).

Dla gimnazjów zostało przewidziane specjalne uprawnienie. Nauczyciel likwidowanego gimnazjum, będący w trakcie stażu, ma prawo go kontynuować w szkole, w której będzie zatrudniony – i to niezależnie od wymiaru zatrudnienia. Podjęcie jednak kolejnego zatrudnienia nie może nastąpić później niż 12 miesięcy po ustaniu poprzedniego zatrudnienia i za okres dotychczas odbytego stażu nauczyciel musiał otrzymać pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

W oby przypadkach aby zaliczyć okres dotychczasowego stażu, należy uzyskać pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

Nie ma wyznaczonego terminu na złożenie sprawozdania cząstkowego dla nauczyciela. Są tylko ogólne regulacje dotyczące złożenia sprawozdania w ciągu 30 dni od zakończenia stażu. Wtedy dyrektor ma 21 dni na sporządzenie oceny. Można analogicznie stosować regulacje przy zmianie miejsca zatrudnienia i pracodawcy w trakcie stażu. Problem w tym, że nie ma żadnych sankcji za niezłożenie sprawozdania po terminie 30-dniowym od zakończenia stażu.

To nauczycielowi powinno zależeć, żeby jak najszybciej przedłożyć sprawozdanie i uzyskać pozytywna ocenę za okres dotychczasowego 2-letniego stażu. Proszę zauważyć, że aby zaliczyć okres dotychczasowego stażu, należy uzyskać pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. Jeżeli nauczyciel jej nie ma, to powinien staż rozpocząć od nowa na swój wniosek. Obecnie jednak bez sprawozdania cząstkowego nie należy wystawiać oceny cząstkowej.

W związku jednak z tym, że sprawa jest nietypowa, warto zwrócić się do właściwego kuratora o rozstrzygniecie powyższej kwestii.

Podstawa prawna: art. 9f ust. 2 i ust. 3, art. 9h ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.