Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
W czasie egzaminów gimnazjalnych obowiązuje szczególna organizacja pracy. W naszej szkole wszyscy członkowie komisji winni byli stawić się na godzinę przed rozpoczęciem egzaminu gimnazjalnego tj. na godz. 8.00 w celu uczestniczenia w odprawie zespołów egzaminacyjnych, podpisania list itd. (zapis w protokołach Rady Pedagogicznej). Jeden z Nauczycieli, kierując się swoimi prawami, przyjechał w dniu egzaminu o godz. 8:40 wprowadzając tym samym pewnego rodzaju zamieszanie i nerwową atmosferę. W rozmowie telefonicznej stwierdził, że jest w drodze, że ma w tym dniu na 9.00 i że zdąży. Nie widział w ogóle problemu ani nie przyjmował do siebie faktu łamania dyscypliny pracy. Po rozmowie wyjaśniającej Nauczyciel otrzymał karę upomnienia, od której się odwołał nie widząc żadnego ze swojej strony uchybienia. Kto w tej sytuacji ma rację?
Regulacje prawne dotyczące organizacji pracy w zakładzie pracy, a więc również w szkole, która jest zakładem pracy, są czytelne. Odwołuje się do nich Ustawa o systemie oświaty, Karta nauczyciela i Kodeks pracy. Za organizację pracy w szkole odpowiada pracodawca, który jest jednocześnie kierownikiem zakładu pracy, czyli Dyrektor szkoły. To Dyrektor szkoły w szczególności odpowiada za właściwą organizację i przebieg egzaminu zewnętrznego, który jest przeprowadzany w szkole. Dyrektor szkoły ma obowiązek wskazać zadania Nauczycielom szkoły celem właściwej organizacji i właściwego przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego.
Opisane zachowanie Nauczyciela jest zaskakujące i wskazuje na brak świadomości prawnej oraz odpowiedzialności za wykonanie powierzonych mu obowiązków. Przeprowadzenie egzaminu zewnętrznego wymusza zupełnie inną organizację pracy w szkole niż codzienna realizacja obowiązkowych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.Jeśli Dyrektor szkoły wyznaczył rozpoczęcie czasu pracy dla Nauczycieli w danym dniu na godzinę 8.00, to Nauczyciel ignorując ten fakt złamał przyjęty porządek pracy.
Za uchybienie przeciwko porządkowi pracy wymierza się Nauczycielowi kary porządkowe zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy, czyli karę upomnienia lub karę nagany. Dyrektor szkoły w opisanym przypadku postąpił zgodnie z literą prawa, udzielając Nauczycielowi kary upomnienia jako kary porządkowej.
Nauczyciel miał też prawo odwołać się od tej kary, o czym sam Dyrektor poinformował zapewne Nauczyciela w pouczeniu, które powinno zawierać pismo w sprawie kary upomnienia.
Obawy Dyrektora może wzbudzać fakt, czy formalnie kara porządkowa dla Nauczyciela została poprowadzona zgodnie z wymogami prawa, a nie zasadność jej zastosowania.
Podstawa prawna:
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.