Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Frekwencja uczniów w szkole – kategoria „uczeń zwolniony”

Pytanie Czytelnika

Czy kategoria zw – zwolniony jest ustalana samodzielnie przez szkołę w aktach wewnętrznych? Czy można zw stosować w przypadku zwolnienia klasy do domu? Czy można stosować zw w przypadku, gdy uczeń jest zwolniony z lekcji W-F i równocześnie z przebywania w szkole (zwolnienie przez rodzica)?

Odpowiedź naszego eksperta

Prawo oświatowe nie reguluje kwestii symboli, które szkoła ma obowiązek stosować w zakresie frekwencji uczniów.

W dokumentacji przebiegu nauczania (dziennik lekcyjny, dzienniki innych zajęć) nauczyciele mają obowiązek odnotowywać obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych. Jakie symbole szkoła uzna za najbardziej optymalne do zaznaczania tej obecności uczniów oraz usprawiedliwiania nieobecności – należy do ustaleń szkoły, które powinny być zawarte w statucie szkoły.

Uczeń zwolniony z lekcji przez rodziców (ale również biorący udział w konkursie, zawodach itd.) jest faktycznie nieobecny na danej godzinie lekcyjnej. Jest to dla ucznia nieobecność usprawiedliwiona. Można przy tej nieobecności dodatkowo zaznaczyć skrót „zw.”, który wskaże nauczycielom, że uczeń ten nie opuścił lekcji samowolnie.

Jeśli cała klasa została „zwolniona” do domu np. z pierwszej lub ostatniej godziny lekcyjnej, to należy uznać, że dyrektor szkoły dla tej klasy zmienił rozkład zajęć w danym dniu i te lekcje się nie odbyły. Nie ma podstaw, aby wszystkim uczniom w takim dniu wpisywać „zw.”

Jeśli natomiast uczeń jest zwolniony z lekcji W-F i równocześnie z przebywania w szkole (zwolnienie przez rodzica), to jest to dla ucznia dzień usprawiedliwionej nieobecności w szkole.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN  z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tj dokumentacji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.).

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.