Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Etat łączony – internat i szkoła

Pytanie Czytelnika

Nauczycielowi dyplomowanemu od 1 września powierzono stanowisko kierownika internatu. Ma tam pełny etat: 30 godzin pomniejszone o 10 godzin, czyli pensum wynosi 20 godzin. W szkole przydzielono mu 6 godzin informatyki, które są ponad pensum. Czy nauczyciel podlega uśrednieniu pensum godzin dla nauczycieli łączących etat?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Skoro nauczyciel będzie realizował obowiązki na stanowiskach, na których są różne pensa, niezależnie od tego, czy to przekracza etat czy nie  – należy ustalić pensum łączone.

Uzasadnienie:

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący w trybie odrębnej uchwały (art. 42 ust. 7 pkt 3 Kart Nauczyciela). W takim przypadku nauczyciel realizuje odrębne pensum dydaktyczne ustalone przez dany organ prowadzący szkołę. Każda godzina zajęć realizowanych ponad tak ustalone pensum jest dopiero godziną ponadwymiarową. Zatem należy ustalić pensum łączone zgodnie z uchwałą organu prowadzącego w tej sprawie.

W związku z tym, że kierownik internatu będzie realizował obowiązki na dwóch rożnych stanowiskach o innych wymiarze pensum (kierownik internatu – 30 godzin i nauczyciel – 18 godzin) należy ustalić pensum łączone. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pojęcie „stanowisko pracy” nauczyciela należy interpretować zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele szkół podstawowych, wychowawcy w świetlicach i internatach itp.

Zwracam uwagę, że są planowane zmiany w zakresie Karty Nauczyciela. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole (np. kierownikowi internatu) nie będą mogły być przydzielone godziny ponadwymiarowe z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne dla realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale.

Źródło: projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (projekt z 19 września 2017 r. w wersji przekazanej do Sejmu).

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.), art. 42 ust. 7 pkt 3.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (1) , skomentuj

avatar Zbigniew Kubasik, Drezdenko

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.