Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS

Pytanie Użytkownika

Nauczyciel jest zatrudniony w naszej placówce do dnia 27 czerwca 2014r. Szkoła jest placówką feryjną. Nauczyciel w roku szkolnym 2013/2014 wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych, a za 42 dni otrzyma ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy w tej sytuacji należy wypłacić mu w czerwcu dofinansowanie do wypoczynku urlopowego z ZFŚS?

Odpowiedź naszego eksperta

Świadczenia z ZFŚS – wg ustawy i regulaminu

W art. 8 ust. 1 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustawodawca przesądził, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych warunkowane jest kryterium socjalnym i zależy tylko i wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. Jednocześnie ustawodawca upoważnił pracodawcę do wydania – w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem załogi – regulaminu. To w nim powinny znaleźć się szczegółowe zasady i warunki korzystania z funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej (art. 8 ust. 2).

Tylko kryterium o charakterze socjalnym

W uzasadnieniu do wyroku z dnia 8 maja 2002 r. Sąd Najwyższy stwierdza, iż zawarta w art. 8 ust. 1 zasada przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu według kryteriów o charakterze wyłącznie socjalnym przesądza o tym, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnione jest zarówno co do zasady, jak i co do wysokości tylko i wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Świadczenia – do momentu ustania zatrudnienia

Zatem w opisanym przypadku wszystko zależ od  brzemienia regulaminu. Jego wykładania należy do organu, który go wydał, czyli pracodawcy. W praktyce to pracodawca lub inny organ, który został upoważniony w regulaminie, jest władny do podjęcia decyzji (zgodnej z regulaminem). Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy, z dniem rozwiązania umowy traci prawo do świadczeń z funduszu w zakładzie pracy, który jest dla niego już byłym miejscem pracy. Ponadto były pracownik nie może mieć roszczeń o wypłatę świadczeń z funduszu, do których był uprawniony w czasie, gdy był zatrudniony w tym zakładzie pracy.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.