Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Vademecum Nauczyciela stażysty

Status Nauczyciela stażysty

Nowo zatrudniony Nauczyciel z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień awansu zawodowego Nauczyciela stażysty. Rozpoczyna swoją ścieżkę awansu zawodowego, jeżeli jest zatrudniony w co najmniej połowie wymiaru etatu (tj. 9/18) jako Nauczyciel przedmiotu lub odpowiednio 10/20 jako Pedagog/Psycholog, 13/26 – jako Nauczyciel świetlicy albo 15/30 – jako Nauczyciel bibliotekarz. Ponadto, aby nauczyciel uzyskał stopień stażysty, zatrudnienie musi nastapić nie później niż w terminie 14 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych. Jeżeli nawiązano z Nauczycielem stosunek pracy po tym terminie – nie można rozpocząć awansu zawodowego do końca danego roku szkolnego.

Wyjątki:

  • Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień Nauczyciela kontraktowego.
  • Nauczyciele akademiccy posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej z dniem nawiązania stosunku pracy w zakładzie kształcenia Nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych uzyskują stopień Nauczyciela mianowanego.

Obowiązki Nauczyciela stażysty

  1. Współpraca z opiekunem stażu

Obowiązkiem Nauczyciela stażysty jest nawiązanie współpracy z opiekunem stażu wyznaczonym przez Dyrektora placówki. Opiekun taki przydzielany jest spośród Nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych. Przy czym w przedszkolach, szkołach i placówkach, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich opiekunem Nauczyciela stażysty może być również Nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze.

  1. Opracowanie planu rozwoju zawodowego

Kolejnym obowiązkiem rozpoczynającego ścieżkę awansu zawodowego Nauczyciela jest opracowanie planu rozwoju zawodowego w konsultacji z opiekunem stażu. Plan musi spełniać wymagania, o których mowa w § 6 Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. W terminie 20 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych Nauczyciel musi przedłożyć Dyrektorowi plan rozwoju zawodowego. Dyrektor w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć zatwierdza plan lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem w formie pisemnej zakresu niezbędnych zmian. Po niezwłocznym wprowadzeniu zalecanych zmian Nauczyciel stażysta ponownie przedkłada plan Dyrektorowi szkoły.

W czasie trwania stażu Nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego, ale wyłącznie za zgodą Dyrektora szkoły, który również w szczególnie uzasadnionych przypadkach może sam zobowiązać Nauczyciela do wprowadzenia zmian.

  1. Obserwowanie i prowadzenie zajęć

Nauczyciel stażysta musi co najmniej przez 1 godz. w miesiącu  uczestniczyć jako obserwator w zajęciach dydaktycznych, wychowawczych lub innych prowadzonych w szkole  przez opiekuna stażu lub innych Nauczycieli. Musi też co najmniej 1 godz. w miesiącu prowadzić zajęcia z Uczniami, w obecności opiekuna stażu lub Dyrektora placówki.

W obu powyższych przypadkach harmonogram zajęć ustala się z opiekunem stażu.

Obserwowane i prowadzone zajęcia Nauczyciela stażysta musi omawiać z prowadzącym /opiekunem stażu Dyrektorem placówki (w przypadku zajęć hospitowanych przez Dyrektora).

  1. Rozwijanie umiejętności i współpraca z innymi uczestnikami życia szkoły

Dyrektor placówki ustala i planuje formy doskonalenia zawodowego Nauczycieli. Nauczyciel stażysta musi w nich uczestniczyć.

Ponadto jego zadaniem jest nawiązanie współpracy z Pedagogiem i Psychologiem szkolnym, aby poznać środowisko Uczniów i ich problemy.

Istotnym zadaniem jest też poznanie zasad i nawiązanie współpracy z Rodzicami Uczniów. Rada Rodziców wydaje opinię na temat pracy awansującego Nauczyciela, którą Dyrektor uwzględnia w ocenie jego dorobku zawodowego.

Nauczyciel stażysta ma za zadanie poznać organizacje i instytucje, z którymi współpracuje szkoła w celu uzyskania wsparcia merytorycznego i metodycznego. Powinien też nawiązać współpracę z metodykiem przedmiotu, aby móc korzystać z fachowego wsparcia oraz aktywnie uczestniczyć w doskonaleniu zawodowym.

  1. Poznanie organizacji i zasad funkcjonowania szkoły

Rozpoczynając prace, Nauczyciel musi zapoznać się z organizacją, zadaniami i zasadami funkcjonowania szkoły:

  • poznać przepisy związane z funkcjonowaniem szkoły,
  • sposób prowadzenia dokumentacji,
  • przepisy dot. bezpieczeństwa i higieny

Podstawowe ważne dokumenty i przepisy, z którymi powinien zapoznać się awansujący Nauczyciel, to:

  • statut szkoły,
  • wewnątrzszkolny system oceniania,
  • program wychowawczy,
  • program profilaktyczny,
  • obowiązujące w szkole procedury i regulaminy dot. Uczniów oraz pracowników.

Ponadto niezbędne jest zapoznanie się z najważniejszymi aktami prawnymi, regulującymi jego pracę:

  1. Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. tekst jednolity (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674),
  2. Ustawa o Systemie Oświaty,
  3. Ustawa Kodeks Pracy,
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001 r. z póź. zm. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
  5. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1.03.2013 r. w sprawie uzyskiwania awansu zawodowego przez nauczycieli.
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27.08. 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Poz. 977, ogłoszono dnia 30 sierpnia 2012 r., obowiązuje od dnia 1 września 2012 r.).
  7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 z póź.zm. ogłoszono dnia 22.01.2003 r., obowiązuje od dnia 6.02.2003 r.).

Czas stażu Nauczyciela

Okres stażu Nauczyciela stażysty trwa 9 miesięcy.

W przypadku nieobecności Nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.

W przypadku nieobecności dłuższej niż rok Nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze tj. 9 miesięcy.

Zakończenie i podsumowanie stażu

W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu Nauczyciel składa Dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

Opiekun stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez Nauczyciela przedkłada Dyrektorowi projekt oceny dorobku zawodowego stażysty.

W terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania Dyrektor ustala ocenę dorobku zawodowego stażysty po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców (brak opinii nie wstrzymuje postępowania) i po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu. Ocena może być pozytywna bądź negatywna.

Nauczyciel stażysta, jeżeli uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego, składa wniosek do Dyrektora o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosków Nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

  • Wnioski złożone do 30. czerwca danego roku rozpatrzone zostają do 31.sierpnia.
  • Wnioski złożone do 31.października danego roku rozpatrzone zostają do 31.grudnia.

Postępowanie kwalifikacyjne

W drodze postępowania kwalifikacyjnego stopień nauczyciela kontraktowego nadaje Dyrektor szkoły. Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego jest organ prowadzący szkołę.

W skład komisji kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora szkoły wchodzą:

  • Dyrektor /Wicedyrektor jako przewodniczący,
  • przewodniczący zespołu przedmiotowego/wychowawczego lub inny Nauczyciel dyplomowany lub mianowany, w szczególnych przypadkach Nauczyciel kontraktowy,
  • opiekun stażu,
  • przedstawiciel organizacji związkowej, jeżeli o udział w komisji wnioskował Nauczyciel.

W pracach komisji może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Nauczyciel, który uzyskał negatywną ocenę dorobku zawodowego lub który nie zdał egzaminu przed komisją, może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego po odbyciu (na wniosek Nauczyciela i za zgodą Dyrektora szkoły) dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy, z tym że Nauczyciel stażysta może przystąpić ponownie do rozmowy z komisją kwalifikacyjną tylko jeden raz w danej szkole.

Poniżej przedstawiamy wzory przydatnych  dokumentów

Podstawa prawna:

  1. Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26.01.2013 r.,
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Autor: Ilona Helik -menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor zespołu szkół, edukator specjalista ds. organizacji procesu kształcenia i awansu zawodowego nauczycieli. Autorka publikacji internetowych nt. ewaluacji w szkole, cykli artykułów prasowych z zakresu fitness i zdrowego stylu życia. Propagatorka i współpomysłodawczyni odbywającego się od 13 lat Chorzowskiego Biegu Niepodległości.

Komentarze do artykułu (1) , skomentuj

dodaj do aktówki

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

avatar Dorota Guzenda-Miłota, Bukowiec

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x