W szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony Asystent Nauczyciela lub osoby, która nie jest Nauczycielem, ale która posiada przygotowanie uznane przez Dyrektora za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć i jest zatrudniona w szkole za zgodą kuratora oświaty, prowadzących zajęcia w kl. I-III lub Asystent Wychowawcy świetlicy.
Do zadań Asystenta należy wspieranie Nauczyciela lub ww. osoby prowadzącej zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub wychowawcy świetlicy. Asystent Nauczyciela wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem Nauczyciela, ww. osoby lub Wychowawcy świetlicy.
Asystentowi nie powierza się zadań Nauczyciela, który współorganizuje kształcenie integracyjne, kształcenie Uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Asystent posiada wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska Nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Asystenta zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie dla Asystenta ustala się nie wyższe niż przewidziane dla Nauczyciela dyplomowanego.
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.