Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zwolnienie na czas rozmowy kwalifikacyjnej

Pytanie Użytkownika

Jak rozliczyć nieobecność Nauczyciela, który ma rozmowę kwalifikacyjną na Nauczyciela dyplomowanego w godzinach pracy? Czy można mu dać urlop płatny i delegację? Co Dyrektor musi, a co może?

Odpowiedź naszego eksperta

Przepisy Karty Nauczyciela [KN] nie przewidują urlopu bądź zwolnienia z świadczenia pracy w związku z postępowaniem kwalifikacyjnym na kolejny stopień awansu zawodowego. Art. 68 ust. 1 KN przyznaje Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć prawo do urlopu płatnego tylko w przypadku dalszego kształcenia się.

Natomiast w przypadku, gdy Nauczyciel ubiega się o kolejny stopień awansu zawodowego, może wystąpić do Dyrektora szkoły o udzielenie mu urlopu bezpłatnego w związku z postępowaniem kwalifikacyjnym przed odpowiednią komisją. W takim przypadku Dyrektor powinien przychylić się do w wniosku Nauczyciela, choć formalnie przepisy wprost go do tego nie zobowiązują. Dyrektor powinien jednak ułatwiać Nauczycielowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a za takie należy uznać postępowanie na kolejny stopień awansu.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, jeśli termin rozmowy koliduje z prowadzeniem zajęć dydaktycznych: Nauczyciel może poprosić o zastępstwo lub o ustalenie innego dogodnego dla siebie terminu posiedzenia komisji.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, art. 68 ust. 1.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.