Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zwolnienie i wypłata odprawy na podstawie art. 225 i 226 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

Pytanie Czytelnika

Kiedy należy stosować art. 225, a kiedy art. 226 ustawy wprowadzającej przepisy ustawy – Prawo oświatowe? Jaka jest różnica w wypłacie odprawy nauczycielom pracującym w roku szkolnym 2018/2019 w niepełnym wymiarze zajęć (np. 7/18) na podstawie art. 225 i 226? Który przepis jest prawidłową podstawą zwolnienia nauczyciela?

Odpowiedź naszego eksperta

Ze względu na różnorodność zmian strukturalnych spowodowanych likwidacją gimnazjum (samodzielne wygaszanie gimnazjum, przekształcenie w szkołę innego typu, włączanie do szkół różnego typu) mogą funkcjonować w systemie szkoły, które nie prowadzą klas dotychczasowego gimnazjum. Przykładem może być sześcioletnia szkoła podstawowa, która od 1 września 2017 r. stała się ośmioletnią szkołą podstawową i nie włączono w jej strukturę klas dotychczasowego gimnazjum. W takiej sytuacji nauczycieli takiej szkoły art. 225 omawianej ustawy nie dotyczy.

Kogo dotyczy art. 225

Art. 225 ustawy dotyczy nauczycieli gimnazjum, zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/18 i 2018/19 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne, które powodują wygaszenie kształcenia w gimnazjum. Artykuł 225 ustawy dotyczy również nauczycieli szkół, w których prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum.

Kogo dotyczy art. 226

Art. 226 ustawy dotyczy nauczycieli gimnazjum, zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na wygaszanie kształcenia w gimnazjum i z którymi dyrektor gimnazjum rozwiązuje stosunek pracy z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu – będą to nauczyciele, dla których nie będzie zatrudnienia w szkole od dnia 1 września 2019 r.

Uwagę zwraca fakt, że gasnące gimnazja mogą być przekształcane w szkołę innego typu, np. w czteroletnie liceum ogólnokształcące lub w pięcioletnie technikum z dniem 1 września 2019 r. i nauczyciele przekształconego gimnazjum mogą znajdować zatrudnienie w tych szkołach.

Jeśli nauczyciel jest zatrudniony w szkole, która prowadzi klasy dotychczasowego gimnazjum i nauczyciel przyjął ograniczenie zatrudnienia do 7/18  na rok szkolny 2018/19, ale nie będzie dla tego nauczyciela zatrudnienia od 1 września 2019 r., to przy rozwiązaniu stosunku pracy z tym nauczycielem należy zastosować art. 225 ustawy (ust. 11 i ust. 12). Jeśli nauczyciel, który przyjął ograniczenie zatrudnienia do 7/18  na rok szkolny 2018/19  jest zatrudniony w gimnazjum i od 1 września 2019 r. nie będzie dla tego nauczyciela zatrudnienia, to przy rozwiązaniu stosunku pracy z tym nauczycielem należy zastosować art. 226 ustawy.

Podstawa prawna: art. 225 i art.. 226 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.).

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.