Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zgoda rodziców na spotkanie swoich dzieci z nauczycielem na lodowisku

Pytanie Czytelnika

Czy jeśli nauczyciel wychowawca wychodzi z 5 niepełnoletnimi uczniami (17 lat) na łyżwy w dzień wolny od szkoły i nie jest to wyjście zorganizowane (każdy sam kupuje bilety), to ponosi odpowiedzialność prawną za uczniów w tym czasie? Jeśli mimo wszystko tak, to czy dla przejęcia tej odpowiedzialności przez rodziców wystarczy pisemna informacja od nich, że biorą odpowiedzialność za dziecko w czasie dojazdu, pobytu na lodowisku oraz powrotu dziecka do domu?

Odpowiedź naszego eksperta

Nauczyciel podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie Kodeks karny.Prawo ochrony dla funkcjonariuszy publicznych zobowiązuje tego funkcjonariusza do ochrony interesu nie tylko publicznego, ale również prywatnego i obejmuje nie tylko oddziaływanie nauczyciela na ucznia w szkole.

Nauczyciel występując w roli, która jest opisana w pytaniu, nie przestaje być nauczycielem i organizuje wyjście z uczniami, a fakt zapłaty z pieniędzy rodziców za bilety nie ma tu większego znaczenia. Dziecko pozostaje do pełnoletniości pod władzą rodzicielską, a władza rodzicielska obejmuje obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad dzieckiem.

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Oświadczenie woli rodziców, czyli pisemne potwierdzenie rodziców o zgodzie na udział swojego dziecka w pobycie na lodowisku oraz w drodze na lodowisko i z lodowiska, z określeniem przypuszczalnego czasu pobytu na lodowisku, jest konieczne w zakresie odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci na opisanym spotkaniu z nauczycielem.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.