Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zatrudnienie Nauczyciela bez kwalifikacji

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczyciel, realizujący zgodnie z kwalifikacjami pół etatu, może uzupełniać etat innym przedmiotem, do którego nie posiada odpowiednich kwalifikacji?

Odpowiedź naszego eksperta

Zatrudnienie bez kwalifikacji – w wyjątkowych sytuacjach

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego Nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z Nauczycielem kontraktowym, mianowanym i dyplomowanym, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości zatrudnienia Nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny (KO) zatrudnić Nuczyciela, który nie ma kwalifikacji do zajmowanego stanowiska. Są to wyjątkowe sytuacje i w praktyce zawodowej Dyrektor nie powinien planować zatrudnienia Nauczyciela bez kwalifikacji. Z prośbą o wyrażenie zgody na zatrudnienie takiego Nauczyciela należy zwrócić się do kuratorium po wyczerpaniu wszystkich możliwości zatrudnienia Nauczyciela, który ma kwalifikacji zgodne z zatrudnieniem.

Uzupełnienie etatu w innej szkole

Organ prowadzący szkołę może nałożyć na Nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach na tym samym lub – za zgodą Nauczyciela – na innym stanowisku w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w wymiarze nie większym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Ta praktyka dotyczy Nauczycieli zatrudnionych z pełnymi kwalifikacjami, które są wymagane do zajmowania danego stanowiska.

Nie ma podstaw prawnych do uzupełnienia Nauczycielowi etatu na stanowisku, do którego nie ma kwalifikacji. Przy założeniu, że wskazany Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania, należy mu ograniczyć wymiar zatrudnienia do ½ etatu.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), art. 10 ust. 7 i 9, art. 22 ust. 1.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.