Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zastępstwa doraźne

Pytanie Użytkownika

Czy w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy można przydzielić Nauczycielowi zajęcia opiekuńcze w ramach zastępstw doraźnych?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak, można przydzielić takie zastępstwo.

Uzasadnienie:

Nauczyciel może być zobowiązany do pracy w zastępstwie nieobecnego Nauczyciela w ramach godzin doraźnego zastępstwa.

W świetle art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela [KN] przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną Nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego Nauczyciela. W tym przypadku przysługuje Nauczycielowi wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Zastępstwo to Nauczyciel wykonuje w ramach łączącego go z pracodawcą stosunku pracy, a w konsekwencji – w ramach obowiązującego go 40-godzinnego tygodnia pracy.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1379), art. 35.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.