Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zasiłek na zagospodarowanie

Pytanie Użytkownika

Nauczyciel kontraktowy złożył wniosek o zasiłek na zagospodarowanie (spełnia wszystkie kryteria). Umowę ma podpisaną do końca sierpnia i już teraz wiem, że nie będzie dalej zatrudniony w mojej szkole. Czy w związku z tym, że nie wiem, czy będzie w następnym roku pracował w szkolnictwie, mam prawo odmówić mu wypłacenia tego zasiłku?

Odpowiedź naszego eksperta

Zasady przyznawania zasiłku na zagospodarowanie

Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela [KN] zasiłek na zagospodarowanie przysługuje Nauczycielowi, który łącznie spełnia wszystkie poniższe warunki:

  • podjął pierwszą pracę w życiu w szkole,
  • uzyskał stopień Nauczyciela kontraktowego nie później niż dwa lata od dnia podjęcia pierwszej pracy w życiu w szkole,
  • posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska, na którym jest zatrudniony,
  • złożył wniosek o wypłatę zasiłku w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia Nauczyciela kontraktowego,
  • jest zatrudniony w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 91b ust. 1 KN).

Jeżeli Nauczyciel spełnia powyższe kryteria, Dyrektor powinien wypłacić zasiłek nawet, jeżeli w szkole, w które zostanie przyznany zasiłek, wiadomo, że od przyszłego roku nie będzie dla niego pracy. Przepisy prawa nie uzależniają przyznania zasiłku na zagospodarowanie od  jego dalszego zatrudniania. Jeśli Nauczyciel spełnił ustawowe warunki (co ma miejsce w tym przypadku), to należy mu przyznać zasiłek na zagospodarowanie.

Zasiłek a obowiązek pracy

Obowiązek pracy w szkole w ciągu 3 lat pracy spoczywa na Nauczycielu. Zgodnie z  art. 61 ust. 3 KN  zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli Nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia Nauczyciela kontraktowego.

Przez „szkolę” należy rozumieć, zgodnie z art. 3 pkt 2 KN, przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a KN, a także odpowiednio ich zespoły. Ustawodawca, formułując ust. 1 art. 61 KN  w ten sposób, że  zasiłek wypłaca „szkoła wskazana jako podstawowe miejsce zatrudnienia”, uznaje  de facto, że Nauczyciel może pracować w różnym wymiarze czasu pracy w różnych placówkach. Ważne, aby wykonywał zawód Nauczyciela.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że wypłata jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie nie związuje Nauczyciela, który go otrzymał, ze szkołą. Może on podjąć pracę w innych szkołach w ciągu tych ustawowych trzech lat – ważne jedynie, by był zatrudniony na stanowisku Nauczyciela. Zatem w naszym przypadku Nauczyciel będzie zobowiązany do zwrotu, jeżeli nie podejmie zatrudnienia w tej lub innej szkole w kolejnym roku szkolnym.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 191), art. 1 ust. 1 i 1a, art. 3 pkt 2, art. 61 ust. 1 i 2.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.