Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zasiłek na zagospodarowanie dla księdza

Pytanie Użytkownika

Czy zasiłek na zagospodarowanie również należy się dla księdza, który rozpoczął prace w szkole? Jeśli tak, to w jakiej kwocie i w jakim okresie należy mu go przyznać?

Odpowiedź naszego eksperta

Zasiłek na zagospodarowanie powinien być wypłacony również księdzu, pod warunkiem, że spełnia on wymagania, o których mowa w art. 61 ust. 1-2 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela [dalej KN].

Ksiądz, aby uzyskać jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie, musi spełnić następujące przesłanki:

  • uzyskać stopień Nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole,
  • posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
  • złożyć wniosek do Dyrektora o przyznanie zasiłku w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia Nauczyciela kontraktowego,
  • być zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru czasu pracy (art. 91b ust. 1 KN).

Problemem może być w przypadku księdza ustalenie, co należy rozumieć przez „pierwszą pracę zawodową w życiu w szkole” z punktu wiedzenia obowiązków księdza na parafii. Generalnie do „pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole” zalicza się jedynie pracę po ukończeniu studiów przez Nauczyciela i uzyskaniu kwalifikacji nauczycielskich. Jako wyjątek do pierwszej pracy zawodowej w szkole nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia Nauczycieli.

Zatem do pierwszej pracy zawodowej w życiu księdza zalicza się prace podjętą na podstawie umowy o pracę lub zatrudnienia przez mianowanie w szkole – tak zatrudnia się księży w szkole. Jeżeli ksiądz pracuje w parafii, a dodatkowo świadczy pracę w szkole, to może być problem z określeniem, czy praca w szkole była pierwsza w życiu praca zawodową.

Księża do parafii mianowani są przez biskupa diecezjalnego, a proboszczowie otrzymują powierzenia parafii na stałe lub czasowo przez właściwego biskupa (kan. 515- 552 Kodeksu Prawa Kanonicznego). W obu przypadkach nie jest to umowa o pracę w ścisłym znaczeniu kodeksu pracy. Można zatem przyjąć, że praca w szkole księdza jest pierwszą pracą w życiu, a to uprawnia go do zasiłku na zagospodarowanie (po spełnieniu pozostałych wymagań określonych w art. 63 KN).

Ostateczna jednak decyzja należy do Dyrektora.

W sytuacji, gdy ksiądz zostanie przeniesiony do innej szkoły w ciągu trzech lat od dnia uzyskania stopnia Nuczyciela kontraktowego, nie będzie musiał zwracać zasiłku na zagospodarowanie, gdyż nadal będzie pracować w szkole. Ksiądz mógłby podlegać art. 61 ust. 3 KN, gdyby w ciągu trzech lat od uzyskania stopnia Nauczyciela kontraktowego przestał być zatrudniony na stanowisku Nauczyciela.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.