Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zaliczenie nauczycielowi gimnazjum części odbytego stażu

Pytanie Czytelnika

1.09.2017 r. gimnazjum włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Czy w związku z tym dyrektor gimnazjum powinien dokonać cząstkowej oceny dorobku zawodowego nauczycieli kontraktowych i mianowanych, którzy staną się 1.09.2017 r. nauczycielami szkoły podstawowej? Jeśli tak, to w jakim terminie nauczyciel powinien złożyć sprawozdanie za okres odbytego stażu, a w jakim dyrektor powinien dokonać oceny? Czy należy zasięgnąć opinii rady rodziców? Czy opiekun stażu nauczyciela kontraktowego powinien przygotować projekt oceny? Czy takie same zasady i terminy obowiązują przy dokonaniu cząstkowej oceny nauczycieli przechodzących do innych szkół?

Odpowiedź naszego eksperta

Nauczyciel dotychczasowego gimnazjum, który w okresie trwania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego zmienił miejsce zatrudnienia, może kontynuować staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Jest to możliwe, jeśli podjął zatrudnienie w szkole, bez względu na wymiar zatrudnienia (nie później niż 12 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy) i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

Regulacje te mają również zastosowanie do nauczycieli dotychczasowych gimnazjów, którzy rozpoczęli lub kontynuują staż w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum. Zatem nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu w gimnazjum, który od dnia 1 września 2017 r. stanie się nauczycielem ośmioletniej szkoły podstawowej, należy zaliczyć okres dotychczas odbytego stażu w gimnazjum do czasu trwania stażu na dany stopień nauczyciela minowanego i nauczyciela dyplomowanego (2 lata i 9 miesięcy).

Ustalanie oceny dorobku zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu odbywa się zgodnie z postępowaniem zawartym w art. 9c ustawy – Karta Nauczyciela, do którego również odwołują się treści zawarte w pytaniu.

Ponieważ nauczyciele są zatrudnieni w gimnazjum do 31 sierpnia 2017 r. , to do takiego dnia należy im zaliczyć odbyty staż w tej szkole.

Przy ustalaniu przez dyrektor szkoły oceny za cześć odbytego stażu, należy postępować tak, jak przy ustaleniu ostatecznej oceny dorobku zawodowego. Innymi słowy: nauczyciel składa sprawozdanie z części odbytego stażu, opiekun – projekt oceny, rada rodziców – opinię, dyrektor – ocenę dorobku zawodowego.

Sprawozdanie z realizacji części planu rozwoju zawodowego za okres do 31 sierpnia 2017 r. może być złożone np. w początkowych dniach sierpnia, projekt oceny dorobku zawodowego np. w końcowych dniach lipca, opinia rady rodziców np. w pierwszej połowie lipca.

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.