Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Zakaz udziału Ucznia w wycieczce szkolnej

Pytanie Użytkownika

Czy Wychowawca ma prawo w uzgodnieniu z Rodzicami ustalić, że na 3-dniową wycieczkę szkolną nie będą mogli pojechać Uczniowie, którzy uzyskali średnią liczbę punktów z zachowania dającą im ocenę nieodpowiednią lub naganną? Jeśli tak, to czy Wychowawca ma prawo poinformować Rodziców, że w takiej sytuacji tracą zaliczkę, którą wpłacili, sądząc, że ich dziecko uzyska wymaganą liczbę punktów?

Odpowiedź naszego eksperta

Wychowawca oddziału danej klasy nie ma niestety prawa do podejmowania działań, które są opisane w pytaniu.

Niska ocena zachowania Ucznia nie powinna ograniczać praw tego Ucznia. Uczeń ma prawo do uczestnictwa w wycieczkach i imprezach organizowanych przez szkołę. Przecież w czasie ich trwania realizowana jest podstawa programowa kształcenia ogólnego ze zwróceniem szczególnej uwagi na kształtowanie postaw wychowawczych. Jest to świetna okazja do realizacji obowiązków Ucznia w zakresie tych postaw.

Niedopuszczalne jest karanie Rodziców przez Wychowawcę oddziału utratą zaliczki pieniężnej za fakt braku wyjazdu ich dziecka na wycieczkę. Utrata tej zaliczki może wypływać z faktu rezerwacji miejsca na wycieczce i kosztów z tym związanych, które ponosi firma, w której szkoła zamówiła wycieczkę. Ale to Rodzice pokrywają te koszty i od Rodziców zależy, czy Uczeń będzie ostatecznie w wycieczce uczestniczył.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.