Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Wypowiedzenie umowy pracownikowi na zwolnieniu lekarskim

Pytanie Użytkownika

W szkole mam 2 Pedagogów. Z przyczyn niezależnych od szkoły następuje redukcja do 1 etatu. Pedagog, którego planuję zwolnić, przedstawił długotrwałe zwolnienie lekarskie. Posiadam informacje, że nie powróci do pracy do 31 maja. Czy mimo zwolnienia lekarskiego mogę rozwiązać z nim stosunek pracy?

Odpowiedź naszego eksperta

Zwolnienie pracownika – Kodeks pracy a Karta nauczyciela

Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim).

Jednak w przypadku zmian organizacyjnych, które mogą wystąpić w szkole, regulacja ta nie chroni Nauczyciela przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 grudnia 2006 r.:

W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.

Art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta nauczyciela mówi, że w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmianę planu nauczania uniemożliwiającą dalsze zatrudnianie Nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, Dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub na wniosek Nauczyciela przenosi go w stan nieczynny.

Zatem – przy założeniu, że Pedagog jest Nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania – Dyrektor szkoły może wręczyć mu wypowiedzenie nawet wtedy, gdy przebywa on na zwolnieniu lekarskim, jeśli wynika to z wyżej wymienionych przyczyn.

Wręczenie wypowiedzenia

Wręczenie wypowiedzenia należy dokonać za pomocą przesyłki poleconej. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2005 r. stwierdził, iż dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy.

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.