Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Wynagrodzenie za zastępstwa doraźne

Pytanie Czytelnika

Jeżeli przydzielę nauczycielowi zastępstwo na lekcji na zasadzie lekcji opiekuńczo-wychowawczej, czyli nauczyciel nie prowadzi zajęć, tylko sprawuje opiekę nad bezpieczeństwem klasy, czy nauczycielowi należy się za to wynagrodzenie?

Odpowiedź:

Za każdą godzinę doraźnego zastępstwa nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie według stawki osobistego zaszeregowania.

Uzasadnienie:

Godziny doraźnych zastępstw to godziny zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych przydzielane nauczycielowi powyżej tygodniowego obowiązkowego pensum, których realizacja następuje w przypadku nieobecności nauczyciela (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela). Godziny te to zatem wszystkie godziny z uczniami przydzielone nauczycielowi w sytuacji nagłej, gdy jest potrzeba zapewnienia opieki uczniom w związku z nieobecnością nauczyciela, który powinien prowadzić lekcje.

Przydzielenie godzin doraźnych zastępstw ma na celu przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom oraz normalnego trybu pracy szkoły. Nie ma zatem znaczenia, czy godziny będą realizowane przez nauczyciela, który  posiadać kwalifikacje do realizacji zajęć na danym zastępstwie. Jednak zastępstwa powinny być tak przydzielone przez dyrektora szkoły, aby zostały wykorzystane efektywnie, bowiem nauczyciel za taką godzinę otrzymuje wynagrodzenie. Bez znaczenia pozostaje też, czy w czasie tych godzin jest realizowana podstawa programowa z danego przedmiotu lub innego przedmiotu nauczanego w tej klasie czy tylko sprawowana opieka.

Jeżeli z przyczyn organizacyjnych możliwe jest przyznanie doraźnego zastępstwa nauczycielowi, który nie uczy w danej klasie lub nie ma możliwości poprowadzenia zajęć, bo nie ma kwalifikacji, to i tak godzina zrealizowana przez nauczyciela będzie godziną doraźnego zastępstwa, za którą przysługuje odrębne wynagrodzenie.

Podstawa prawna: art. 35 ust. 2a i ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 1189 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.