Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Wynagrodzenie za Dzień Edukacji Narodowej

Pytanie Użytkownika

14 października (DEN) w szkole odbyła się szkoleniowa Rada Pedagogiczna (1,5 godz.), apel i poczęstunek. Jak powinnam płacić za ten dzień? Czy należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?

Odpowiedź naszego eksperta

W świetle art. 74 Karty Nauczyciela [KN] Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, nie jest natomiast dniem wolnym od pracy dla Nauczycieli. W szkołach nie prowadzi się zajęć edukacyjnych, a jedynie zajęcia opiekuńcze.

Jeżeli chodzi o udział Nauczyciela w radzie szkoleniowej, w tym dniu to odbywa się ona ramach obowiązującego Nauczyciela 40-godzinnego tygodnia pracy w związku z wykonywaniem obowiązków Nauczyciela wynikających z zadań statutowych szkoły (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). Oznacza to, że Nauczyciel nie jest uprawiony do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu.

Natomiast odpowiedź w sprawie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w tym dniu zależy w praktyce od brzemienia regulaminu wynagradzania Nauczycieli. Prawo Nauczyciela do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe budzi wiele kontrowersji, bowiem nie ma ogólnie obowiązującego aktu prawnego, który regulowałby te kwestie. Każdy organ prowadzący przyjmuje własne zasady.

W niektórych uchwałach widnieje wprost zapis stanowiący, iż Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przypadające w Dniu Edukacji Narodowej, w dniach ustalonych przez Dyrektora jako wolne od zajęć oraz w dniach, w których Nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (zawieszenie zajęć, wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy, rekolekcjami, chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, czy udziałem w szkoleniu z polecenia Dyrektora). W regulaminie może również widnieć zapis, że za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe wynagrodzenie nie przysługuje, bez wyjątków.

Również Ministerstwo Edukacji Narodowej udzielało w tej sprawie wyjaśnień. W piśmie z 19 czerwca 2009 r. w odpowiedzi na interpelację poselską (SPS-023-9686/09) MEN uznało, że wynagrodzenie Nauczycieli za Dzień Edukacji Narodowej, rekolekcje oraz za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego winno być naliczane za każdą przepracowaną godzinę ponadwymiarową, natomiast w przypadku godzin niezrealizowanych – wynagrodzenie przysługuje na mocy przepisów prawa pracy, a mianowicie przepisów regulujących kwestię gotowości pracownika do pracy (art. 81 § 1 k.p). Aby więc ustalić prawo do wynagrodzenia z powodu przestoju, należy ustalić, czy Nauczyciel był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących szkoły.

Natomiast 27 stycznia 2009 r. Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej (DS-WPZN-RD-400-66/09) uznał, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane, co wynika z art. 39 ust. 4 KN.

Dyrektor ustalając wynagrodzenie Nauczycieli za godziny ponadwymiarowe powinien w pierwszej kolejności sięgnąć do regulaminu wynagradzania i tam sprawdzić, jak to zostało uregulowane. Regulamin ma pierwszeństwo stosowania przez innymi stanowiska w tej sprawie (opinie MEN).

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.