Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Wymagane kwalifikacje na stanowisko Głównego Specjalisty ds. BHP

Pytanie Użytkownika

W szkole, w której pracuje ponad 100 osób, jest od 1997 r. zatrudniony Główny Specjalista ds. BHP na 1/4 etatu. Kwalifikacje tego pracownika: inżynier-rolnik – ukończone studia wyższe zawodowe oraz jednosemestralne studium podyplomowe – Bezpieczeństwo i Ochrona Pracy ukończone w 1988r. (Studium Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy w Rolnictwie, Leśnictwie oraz Przemysłach Rolno-Spożywczym i Drzewnym). Czy są to wystarczające kwalifikacje w świetle rozporządzenia z 2 listopada 2004 r.?

Odpowiedź naszego eksperta

Wymagania do zajmowania określonych stanowisk w służbie bhp

Z treści Rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, że zatrudnianie pracowników służby BHP na poszczególnych stanowiskach uzależnione jest od posiadanego wykształcenia i stażu pracy. Jak wynika ze znowelizowanych przepisów § 4 cytowanego rozporządzenia, pracowników służby BHP zatrudnia się na stanowiskach:

  • inspektorów – osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • starszych inspektorów – osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie BHP lub osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • specjalistów – osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie BHP,
  • starszych specjalistów – osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie BHP,
  • głównych specjalistów – osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie BHP.

Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „studia podyplomowe w zakresie BHP”

Ustanawiając wymagania kwalifikacyjne dla pracowników służy BHP , ustawodawca nie sprecyzował, co oznacza pojęcie „studia podyplomowe w zakresie BHP” i nie wskazał studiów podyplomowych spełniających kryteria „studiów podyplomowych w zakresie BHP”.

Taki stan prawny budził wątpliwości prawne od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów Rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z wątpliwościami zarówno w stosunku do terminu „wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w BHP”, jak i  „studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy”, Departament Warunków Pracy ówczesnego Ministerstwa Gospodarki i Pracy wydał przedmiotową interpretację 28 stycznia 2005 r. (DWP-l-0212-86.05).

W myśl tej interpretacji określenie użyte przez prawodawcę „osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w BHP” jest zgodne z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Edukacji.

W części 3 w rozdziale 2 załącznika do wspomnianego rozporządzenia pod nazwą „Polska Klasyfikacja Edukacji (PKE)” została zamieszczona „Tablica kodów klasyfikacji kształcenia i wykształcenia”. W tablicy nr 7B pod nazwą „Kody dziedzin kształcenia (specjalności kierunków studiów, dyscyplin nauki)”, w której pod kodem 862 zamieszczono kierunek lub specjalność „Bezpieczeństwo i higiena pracy”.

Wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zatem traktować jako zasób wiedzy zdobytej w tym zakresie na wyższej uczelni, umożliwiający właściwą realizację zadań w tej dziedzinie, a przede wszystkim wykonywania zadań służby BHP.

Ukończenie  studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Podobnie należy rozumieć wymagane przez prawodawcę ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Studia podyplomowe w zakresie BHP powinny zapewnić przygotowanie absolwentów do wykonywania zadań służby BHP, a co za tym idzie – program studiów powinien uwzględniać tematykę umożliwiającą uzyskanie takiego przygotowania.

Jak z tego wynika, nie sama nazwa, lecz program kształcenia przewidziany dla tych studiów podyplomowych będzie miał decydujące znaczenie w przypadku wątpliwości, czy dane studia dają uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika służby BHP.

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionej w pytaniu sprawy, można stwierdzić, że jeśli program nauczania na studiach podyplomowych zapewniał przygotowanie absolwentów do wykonywania zadań służby BHP, to uznać należy, że pracownik wykonujący pracę pracownika służby BHP na stanowisku głównego specjalisty spełnia wymagania kwalifikacyjne przewidziane przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w brzmieniu obecnie obowiązującym.

Podstawa prawna:

Autor: Joanna Swadźba – prawnik, ekspert prawa samorządowego, autor licznych publikacji z zakresu prawa samorządowego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.