Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Wczasy pod gruszą nauczycielom na emeryturze

Pytanie Czytelnika

Czy nauczycielom będącym na emeryturze należą się wczasy pod gruszą? Pytanie to również odnosi się do pracowników administracji i obsługi będących na emeryturze.

Odpowiedź naszego eksperta

Tak, chyba że co innego wynika z regulaminu ZFŚS. Prawo do świadczeń socjalnych, w tym dopłat do różnych form wypoczynku, przysługuje osobom uprawnionym, a zatem również byłym pracownikom (nauczycielom) – emerytom i rencistom. O przyznaniu świadczenia i jego wysokości decyduje wyłącznie sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej a nie posiadany status uprawionego (emeryta lub pracownika).

 Uzasadnienie

„Wczasy pod gruszą” to zwyczajowa nazwa świadczenia stanowiącego dopłatę do wypoczynku organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Do świadczeń i usług finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, działającego w danej szkole, uprawnieni są:

  • pracownicy (nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni),
  • byli pracownicy placówki, którzy odeszli z niej na emeryturę lub rentę,
  • rodziny pracowników lub byłych pracowników emerytów i rencistów,
  • inne osoby uprawnione, którym dyrektor szkoły przyznał prawo do korzystania ze świadczeń i usług funduszu placówki.

Przyznawanie tych świadczeń uzależnione jest jedynie od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej. Kryteria te stanowią jedyną podstawę do przyznania i zróżnicowania wysokości dopłat do usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Wszystkie szczegółowe kwestie związane funduszem w danej placówce określa regulamin funduszu.

Jeżeli zatem z regulaminu funduszu będzie wynikało uprawienie pracowników do określonego świadczenia i pracownik ubiegający się o to świadczenie spełni wymogi określone w regulaminie, to pracodawca może przyznać dane świadczenie. Zatem to regulamin ZFŚS określa, kiedy i komu przyznaje się świadczenie w postaci „wczasów pod gruszą”. Co do zasady więc przyznanie tego świadczenia nie powinno być uzależnione od wykorzystania urlopu, a jedynie być przyznawane w oparciu o kryterium socjalne. Jeśli jednak taki zapis znajduje się w regulaminie – można emerytowi „wczasów pod gruszą” nie wypłacać.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U.2016 r. poz. 800 ze zm.), art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 2.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.