Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Uzupełniający urlop wypoczynkowy po rodzicielskim

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczycielowi przebywającemu na urlopie rodzicielskim i pracującemu na 1/2 etatu należy się uzupełniający urlop wypoczynkowy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego? Przez okres ferii i wakacji Nauczyciel przebywał kolejno na urlopach: chorobowym, macierzyńskim i rodzicielskim.

Odpowiedź naszego eksperta

Generalnie tak.

Trudno jednak odpowiedzieć wprost, nie znając konkretnych dat i okresów korzystania z poszczególnych urlopów i zasiłku chorobowego. Poniżej zamieszczam ogólny opis zasad związanych z korzystaniem z urlopu uzupełniającego po urlopie rodzicielskim przez Nauczyciela.

Urlop uzupełniający odnosi się do każdego roku osobno. Co oznacza, że za każdy rok przysługuje niezależnie urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni. Wynika to wprost z art. 66 Karty Nauczyciela [KN]. Zgodnie z art. 66 ust. 1 KN w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – Nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Wymiar przysługującego urlopu uzupełniającego oblicza się – po ustaleniu, czy Nauczyciel nie skorzystał z 8 tygodni urlopu – jako różnicę pomiędzy 8 tygodniami (56 dni) a okresem wykorzystanego urlopu. Urlop za 2014 r. można rozliczyć dopiero po 31 sierpnia 2014 r. Jeżeli Nauczycielka wykorzysta 8 tygodni urlopu (56 dni) w czasie ferii letnich w 2014 r., to nie będzie uprawiona do urlopu uzupełniającego za 2014 r.

Ponadto urlop uzupełniający powinien zostać wykorzystany w okresie przypadającym poza okresem ferii szkolnych. Przepisy Karty Nauczyciela nie określają zasad udzielania urlopu uzupełniającego, posługując się jedynie wskazówką, że urlop przysługuje w trakcie roku szkolnego. Nie można zastępować prawa do urlopu uzupełniającego prawem do zwykłego urlopu wypoczynkowego. W szczególności nie można „konsumować” jednego urlopu kosztem drugiego. Termin udzielenia urlopu uzupełniającego ustala Dyrektor, najlepiej w porozumieniu z Nauczycielem.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, art. 66.
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.