Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Urlop wypoczynkowy w oddziale przedszkolnym

Pytanie Użytkownika

Jaki wymiar urlopu mają Nauczyciele zatrudnieni w szkole, a pracujący obecnie z Uczniami 3- i 4-letnimi w oddziale przedszkolnym?

Odpowiedź naszego eksperta

Oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle ustawy o systemie oświaty nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły podstawowej.

Zgodnie z § 10 ust. 1 i 2 pkt 2 Ramowego statutu przedszkola przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek Dyrektora i Rady Przedszkola.

Przedszkole nie jest feryjne

Oddział przedszkolny w szkole podstawowej zachowuje odrębności programowe, a kształcenie i wychowanie w nim jest zorganizowane na zasadach odnoszących się do oddziałów przedszkola (odmiennie niż w oddziałach szkoły podstawowej), tj. zgodnie z Ramowym statutem przedszkola. W organizacji przedszkola nie są przewidziane letnie i zimowe ferie (przedszkole nie jest feryjne). Tę samą zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej. Również zerówka tworzona w szkole podstawowej zachowuje odrębności programowe, a kształcenie i wychowanie w niej jest zorganizowane odmiennie niż to w podstawówkach.

Wymiar czasu pracy Nauczyciela w przedszkolu

Ramowe plany nauczania nie dotyczą Nauczycieli prowadzących zajęcia w oddziale przedszkolnym. Inny jest tygodniowy wymiar czasu pracy.

Nauczycielom zatrudnionym w placówkach, w których nie są przewidziane ferie, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Ponieważ praca oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej jest zorganizowana w taki sam sposób jak praca przedszkola (tj. bez ferii szkolnych), do Nauczycieli oddziału przedszkolnego należy stosować przepisy Karty Nauczyciela odnoszące się do Nauczycieli przedszkoli.

Jak udzielać urlopu w oddziale przedszkolnym

Nauczycielom pracującym w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych przysługuje urlop, tak samo jak Nauczycielom pracującym w placówkach przedszkolnych. Nauczyciele szkoły mają prawo do urlopu w czasie ferii, tak jak ma to miejsce w placówkach feryjnych. Natomiast Nauczycielowi pracującemu w tejże szkole, lecz w oddziale przedszkolnym, przysługuje urlop tak, jak w placówce, w której organizacji nie przewidziano ferii szkolnych, czyli 35 dni przewidziane w planie urlopów placówki.

Odmienny pogląd prowadziłby do nieuzasadnionego zróżnicowania uprawnień pracowniczych Nauczycieli na takich samych stanowiskach.

Uzasadnienie odpowiedzi jest zbieżne ze opinią MEN z dnia 21 września 2009 r. w sprawie Nauczycieli zatrudnionych w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.