Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Urlop dla poratowania zdrowia a nabycie uprawnień emerytalnych

Pytanie Czytelnika

Czy nauczyciel mający prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, czyli z tytułu 30 lat pracy, w tym 20 lat pracy pedagogicznej (aktualny wiek: 60 lat) może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, gdy otrzyma skierowanie na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne?

Odpowiedź naszego eksperta

Jeżeli nauczyciel nabył już uprawnienia emerytalne, ale z nich nie skorzystał, nie jest uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia. Należy zweryfikować, czy nauczyciel spełnia wszystkie warunki do skorzystania z jakiejkolwiek emerytury.

Uzasadnienie

Po 1 stycznia 2018 r., czyli po nowelizacji Karty Nauczyciela w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia, nie uległa zmianie zasada, że jedną z przesłanek udzielenia urlopu, również na okres leczenia uzdrowiskowego, jest brak uprawnień emerytalnych. Zgodnie z art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Jeśli zaś nauczyciel już nabył prawo do emerytury to nie można mu udzielić takiego urlopu.

Przepisy Karty Nauczyciela nie definiują pojęcia „nabycie uprawnień emerytalnych”, zatem trzeba nadać mu znaczenie przyjęte w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1383). Prawo do świadczenia emerytalnego powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia. Nabycie prawa do emerytury następuje więc z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków i nie ma na to wpływu wola osoby ubezpieczonej.

Przepis  art. 73 ust. 2 KN odnosi się nie tylko do uprawnień emerytalnych nabywanych na ogólnych warunkach. Odnosi się do każdej emerytury, czyli również do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, przysługującej na podstawie art. 88 KN oraz do wcześniejszej emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, przysługującej nauczycielom z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze na podstawie art. 46 ustawy  o emeryturach i rentach z FUS.

Spełnienie warunków do przejścia na emeryturę oznacza, że nauczyciel, pomimo iż nadal pracuje, nie może korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Podstawa prawna: art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze  zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.