Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Umowa na zastępstwo – na cały rok czy tylko na okres zajęć

Pytanie Czytelnika

Nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za innego nauczyciela. Nauczyciel będzie nieobecny do kwietnia 2018. Czy nauczyciel w zastępstwie może być zatrudniony na cały czas nieobecności nauczyciela (włącznie z miesiącami wakacyjnymi) czy należy go zatrudnić do końca roku szkolnego, a później od 1 września 2017 do kwietnia 2018?

Odpowiedź naszego eksperta

Okres obowiązywania umowy na zastępstwo wyznacza co do zasady okres nieobecności w pracy innego pracownika. Jeżeli jednak umowa została zawarta w trakcie roku szkolnego, to nie musi ona obowiązywać w czasie ferii letnich. Skoro wiadomo, że nieobecność zastępowanego nauczyciela będzie trwała do kwietnia 2018 r., to można zawrzeć umowę na cały okres, czyli do kwietnia 2018 r. Możliwe jest również zawarcie dwóch umów.

Dobór rozwiązania powinien wynikać z daty początkowej umowy. Jeżeli była zawarta od 1 września 2016 r., to powinna być zawarta co najmniej do 31 sierpnia 2017 r., a druga umowa od 1 września 2017 r. do kwietnia 2018 roku. Jeżeli zatrudnienie miało miejsca w trakcie roku, można zawrzeć pierwszą umowę do końca zajęć w czerwcu 2017 r., a następnie kolejną od 1 września 2017 r. do kwietnia 2018 roku.

Nauczyciel może być zatrudniony w szkole na czas określony m.in. w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania  (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że zawarcie umowy o pracę z nauczycielem na czas określony związane jest z koniecznością zapewnienia nauczania w szkole. W okresie wakacji nie istnieje przyczyna organizacyjna nauczania, aby zatrudniać nauczyciela w szkole.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nauczyciel był zatrudniony na czas określony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, gdyż w takiej sytuacji nauczyciel placówki feryjnej nabywa urlop w pełnym wymiarze (tj. w okresie ferii zimowych i letnich – art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela). Dyrektor zatrudniając nauczyciela od 1 września na cały okres trwania zajęć obowiązany jest zatrudnić go do 31 sierpnia.

Jeżeli jednak umowa została zawarta już w trakcie roku szkolnego, nauczyciel nie będzie miał roszczenia o urlop w okresie wakacji, gdyż przysługuje mu urlop proporcjonalnie do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. W tej sytuacji jako termin końcowy umowy można wskazać dzień zakończenia zajęć w roku szkolnym 2016/2017, tj. 23.06.2017 r. Kolejna umowa w obu przypadkach będzie zawarta od 1 września 2017 r. do kwietnia 2018 roku.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2016 r., poz. 1379 ze zm.), art. 10 ust. 7, art. 64 ust. 5.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.