Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Umowa na zastępstwo – do 23 czerwca czy 31 sierpnia

Pytanie Czytelnika

Nauczyciel został zatrudniony na 12 godzin na zastępstwo za nauczycielkę będącą na urlopie macierzyńskim. Zatrudnienie było od 1 września 2017 r. 22.04.2018 r. nauczycielka teoretycznie wraca do szkoły, ale wykorzystuje 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym i 2 dni urlopu okolicznościowego (czyli umowa z zastępującym ją nauczycielem kończy się). Od 28.04.2018 r. idzie na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Wiadomo, że od września będzie musiał być zatrudniony, na zastępstwo, nauczyciel na cały etat (do 28 kwietnia). Obecny zastępujący nauczyciel będzie kontynuował zastępstwo do końca zajęć w tym roku szkolnym, ale nie będzie mógł być zatrudniony od września, bo jest na emeryturze i nie może mieć całego etatu. Pytanie moje dotyczy czasu trwania umowy na zastępstwo w tym roku. Czy trwać może do 31 sierpnia czy do końca zajęć w czerwcu?

Odpowiedź naszego eksperta

Jeżeli nauczyciel  był zatrudniony na czas określony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym (od 1 września co najmniej do 23 czerwca 2017 r.) nabywa urlop w pełnym wymiarze. Zatem formalnie umowę należy przedłużyć do końca roku szkolnego – do 31 sierpnia 2107 r. W innym przypadku może być do końca zajęć, czyli 23 czerwca 2017 r.

Uzasadnienie:

Nauczyciel może być zatrudniony w szkole na czas określony m.in. w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania  (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że zawarcie umowy o pracę z nauczycielem na czas określony związane jest z koniecznością zapewnienia nauczania w szkole. W okresie wakacji nie istnieje przyczyna organizacyjna nauczania, aby zatrudniać nauczyciela w szkole. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nauczyciel był zatrudniony na czas określony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, gdyż w takiej sytuacji nauczyciel placówki feryjnej nabywa urlop w pełnym wymiarze (tj. w okresie ferii zimowych i letnich – art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela). Dyrektor zatrudniając nauczyciela od 1 września na cały okres trwania zajęć obowiązany jest zatrudnić go do 31 sierpnia. Jeżeli zatrudnienie następuje w trakcie roku, umowa powinna być zawarta do końca zajęć szkolnych, czyli 23 czerwca 2017 r.

 

Podstawa prawna: art. 10 ust. 7, art. 64 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2016 r., poz. 1379 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.