Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Uczeń klasy 8 nie bierze udziału w zajęciach doradztwa zawodowego za zgodą rodzica. Rodzic wysłał wychowawcy prośbę o usprawiedliwienie wszystkich przyszłych nieobecności dziecka na tych lekcjach. Zajęcia są obowiązkowe, ale nie wymagają oceny klasyfikacyjnej. Na pozostałe obowiązkowe zajęcia uczeń uczęszcza regularnie. Czy istnieją jakieś konsekwencje, które mobilizowałyby uczniów do udziału w lekcjach doradztwa zawodowego?
Informacja o udziale ucznia w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego nie jest umieszczana na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły. Są to jednak zajęcia wskazane przez MEN w ramowym planie nauczania, z zakresem treści programowych, które są również określone przez MEN.
Dyrektor szkoły organizuje zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego z mocy prawa, a nie na wniosek rodziców ucznia. Rodzice nie otrzymali prawa zwalniania swojego dziecka z realizacji zajęć z doradztwa zawodowego (takie prawo mają np. rodzice ucznia w przypadku zajęć z wdż. – rodzice mogą napisać do dyrektora szkoły rezygnację z udziału swojego dziecka z zajęciach wdż).
Rolą szkoły (dyrektora szkoły, nauczyciela, wychowawcy oddziału klasy) jest poinformować rodziców o tym fakcie i motywować ich oraz ucznia do uczestnictwa w zajęciach z doradztwa zawodowego.
Prawo nie wskazuje konsekwencji względem ucznia, który nie będzie uczestniczył w zajęciach z doradztwa zawodowego. Jeśli jednak tak się stanie, nieobecność ucznia na tych zajęciach będzie miała wpływ na jego frekwencję w szkole.
Podstawa prawna:
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.