Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Udział Rodziców byłych Uczniów w składzie Rady Rodziców

Pytanie Użytkownika

Czy Rodzic Ucznia, który ukończył szkołę, a nawet zdał maturę, może nadal być członkiem Rady Rodziców, a w szczególności pełnić funkcję jej przewodniczącego?

Odpowiedź naszego eksperta

W szkołach działają Rady Rodziców, które reprezentują ogół Rodziców Uczniów. W skład Rady Rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu Rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie Rodziców Uczniów danego oddziału. W wyborach jednego Ucznia reprezentuje jeden Rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym.

Zatem jeśli Uczeń nie jest Uczniem szkoły, to jego Rodzic nie może być przedstawicielem Rady oddziałowej Rodziców – nie należy do Rodziców żadnego oddziału danej klasy w szkole i nie może uczestniczyć w wyborach na zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym. W związku z tym nie może reprezentować ogółu Rodziców szkoły.

Nie ma więc możliwości, aby Rodzic Ucznia, który ukończył szkołę, był członkiem Rady Rodziców i pełnił w niej funkcję przewodniczącego.

Natomiast jeśli chodzi o okres pomiędzy maturami a końcem roku szkolnego i Rodziców abiturientów, którzy w danym roku zakończyli edukację w szkole, sytuacja wygląda nieco inaczej. Ponieważ wybory do Rady Rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym, to obecny przewodniczący Rady Rodziców pełni swoje obowiązki do czasu przekazania ich nowemu przewodniczącemu.

Formalnie obecny przewodniczący pełni swoją funkcję do końca obecnego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia. Sposób przekazania obowiązków następcy (to już wrzesień nowego roku szkolnego) powinien być zawarty w regulaminie Rady Rodziców.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze. zm.), art. 53.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.