Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Udział Rodziców byłych Uczniów w składzie Rady Rodziców

Pytanie Użytkownika

Czy Rodzic Ucznia, który ukończył szkołę, a nawet zdał maturę, może nadal być członkiem Rady Rodziców, a w szczególności pełnić funkcję jej przewodniczącego?

Odpowiedź naszego eksperta

W szkołach działają Rady Rodziców, które reprezentują ogół Rodziców Uczniów. W skład Rady Rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu Rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie Rodziców Uczniów danego oddziału. W wyborach jednego Ucznia reprezentuje jeden Rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym.

Zatem jeśli Uczeń nie jest Uczniem szkoły, to jego Rodzic nie może być przedstawicielem Rady oddziałowej Rodziców – nie należy do Rodziców żadnego oddziału danej klasy w szkole i nie może uczestniczyć w wyborach na zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym. W związku z tym nie może reprezentować ogółu Rodziców szkoły.

Nie ma więc możliwości, aby Rodzic Ucznia, który ukończył szkołę, był członkiem Rady Rodziców i pełnił w niej funkcję przewodniczącego.

Natomiast jeśli chodzi o okres pomiędzy maturami a końcem roku szkolnego i Rodziców abiturientów, którzy w danym roku zakończyli edukację w szkole, sytuacja wygląda nieco inaczej. Ponieważ wybory do Rady Rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu Rodziców w każdym roku szkolnym, to obecny przewodniczący Rady Rodziców pełni swoje obowiązki do czasu przekazania ich nowemu przewodniczącemu.

Formalnie obecny przewodniczący pełni swoją funkcję do końca obecnego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia. Sposób przekazania obowiązków następcy (to już wrzesień nowego roku szkolnego) powinien być zawarty w regulaminie Rady Rodziców.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze. zm.), art. 53.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.