Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Uczeń pełnoletni w szkole

Pytanie Użytkownika

Czy Uczeń pełnoletni może się sam usprawiedliwiać? Dlaczego nie możemy żądać od Ucznia pełnoletniego zaświadczenia od lekarza, skoro na uczelniach wyższych tylko zaświadczenia lekarskie są uznawane jako usprawiedliwienie nieobecności?

Rodzice Ucznia niepełnoletniego i Uczeń pełnoletni w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży mogą napisać usprawiedliwienie nieobecności lub zwolnienie z zajęć edukacyjnych. Usprawiedliwienie takie jest oświadczeniem woli Rodziców lub pełnoletniego Ucznia, a pełnoletnia osoba może sama zaciągać zobowiązania w postaci oświadczenia woli. Odpowiedzialność za ww. nieobecności Uczniów w szkole ponoszą Rodzice Ucznia niepełnoletniego lub sam pełnoletni Uczeń.

Okres nauki w szkole wyższej jest objęty ubezpieczeniem społecznym. Okres ten zalicza się do stażu pracy jako okres nieskładkowy. Na tej podstawie lekarz ma obowiązek potwierdzić niezdolność do udziału w zajęciach studenta, czyli usprawiedliwić jego nieobecność na zajęciach z powody choroby.

Okres nauki w szkole ponadgimnazjalnej nie jest objęty ubezpieczeniem społecznym. Zatem lekarz może, ale nie musi wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia Ucznia, które potwierdza jego chorobę, czyli nieobecność w szkole. Nie ma tu znaczenia fakt ukończenia 18 roku życia przez Ucznia.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.