Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Studniówka poza szkołą

Pytanie Użytkownika

Pierwszy raz w tym roku Uczniowie klas maturalnych chcą zorganizować studniówkę poza szkołą w restauracji położonej w znacznym oddaleniu od szkoły. Jest to impreza organizowana przez Rodziców i Uczniów. Jaka jest w takim wypadku odpowiedzialność Wychowawców i Dyrektora za bezpieczeństwo Uczniów? Czy Dyrektor szkoły musi traktować taki bal jako imprezę szkolną, skoro nawet o tym, jacy Nauczyciele zostaną zaproszeni, a jacy nie, decydują Rodzice i Uczniowie?

Odpowiedź naszego eksperta

Na wstępie warto podkreślić, że odpowiedź nie jest oczywista i pojawiają się różne opinie na ten temat.

Obecnie zdaniem przeważającej większości odpowiedzialność za bezpieczeństwo Uczniów podczas studniówki w przypadku, gdy jest organizowana poza szkoła, ponoszą organizatorzy imprezy (najczęściej Rada Rodziców). Powyższe oznacza, że gdy studniówka odbywa się poza szkołą i nie jest organizowana przez szkołę, to nie jest imprezą szkolna, za którą odpowiedzialność ponosi Dyrektor i Nauczyciel. 

Warto jednak wspomnieć o innym głosach. Otóż według nich studniówka organizowana nawet poza terenem szkoły jest imprezą szkolną, za której bezpieczeństwo odpowiada szkoła. Przepisy Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach obligują Dyrektora szkoły do zapewnienia:

bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Bale maturalne często organizują rady rodziców.

Nie zwalnia to jednak Nauczycieli z obowiązku pełnienia nadzoru nad przebiegiem studniówki bez względu na to, czy odbywa się ona na terenie szkoły czy poza nią. Przepisy Ustawy o systemie oświaty zobowiązują do współpracy wszystkie organy szkoły, w tym Dyrektora i Radę Rodziców. W przypadku powyzszej opinii należy jednak podkreślić, że zajęcia organizowane przez szkołę, o których mowa w powyższym przepisie, to nie to samo, co studniówka.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z późn. zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (1) , skomentuj

avatar Ryszard Więcek, Kędzierzyn-Koźle

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.