Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Średnia feryjna przy nagrodzie jubileuszowej

Pytanie Użytkownika

Jeśli Nauczycielowi przysługuje w dniu 1 września nagroda jubileuszowa, to czy do jej wyliczenia uwzględnia się średnia feryjną?

Odpowiedź naszego eksperta

Podstawą jest wynagrodzenie korzystniejsze

Odpowiedź uzależniona jest od tego, kiedy Nauczycieli nabył prawo do nagrody, bowiem w myśl § 3 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania podstawą obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące Nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla Nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.

Ustalenie daty nabycia prawa do nagrody

Zatem punktem wyjścia jest ustalenie daty nabycia prawa do nagrody. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 maja 1991 r. (I PZP 16/91) – będzie miało to miejsce w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie. Oznacza to, że Nauczyciel  nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym osiągnął określony staż pracy, uprawniający do nagrody danego stopnia.

Termin wypłacenia nagrody a jej wymiar

Co do zasady Nauczyciel powinien mieć wypłaconą nagrodę jubileuszową w dniu nabycia do niej prawa, z reguły z dniem 31 sierpnia (po upływie odpowiednio 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy). Wypłacenie nagrody jubileuszowej w dniu np. 1 września może spowodować to, że podstawę nagrody jubileuszowej stanowi już wynagrodzenie z miesiąca września jako korzystniejsze (np. po podwyżce, jak to miało miejsce w ubiegłych latach).

Powyższe oznacza, że jeżeli Nauczyciel nabył prawo do nagrody 31 sierpnia, to podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące Nauczycielowi w sierpniu. Taka jest zasada. Tylko w sytuacji, gdy jest to dla Nauczyciela korzystniejsze – podstawą nagrody jest wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty, czyli wynagrodzenie wrześniowe. Jeżeli prawo do nagrody Nauczyciel nabył we wrześniu, to podstawą wynagrodzenia będzie wynagrodzenie przysługujące we wrześniu.

Zasady obliczania wysokości nagrody

Na podstawie § 3 ust. 3 ww. rozporządzenia nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy – a więc będzie miało zastosowanie Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Z § 4 (stosowanego odpowiednio) wynika, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się:

mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc, w którym nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Jeżeli Nauczyciel nabył prawo do nagrody 31 sierpnia, to wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw należy liczyć od września do lipca, gdyż to właśnie lipiec jest miesiącem poprzedzającym miesiąc, w którym Nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej. Jednak w związku z tym, że lipiec jest miesiącem urlopu wypoczynkowego, to w zasadzie będzie to wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw ujęte w wynagrodzeniu urlopowym.

W mojej ocenie jeżeli Nauczyciel nabył prawo we wrześniu, to nie ma podstawy do ustalenia średniej z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, bowiem we wrześniu rozpoczyna się nowy rok szkolny.

 

Podstawa prawna: 

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.