Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Skrócenie stażu Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Kiedy Dyrektor szkoły może skrócić staż Nauczycielowi kontraktowemu, który jest w trakcie awansu na Nauczyciela mianowanego?

Odpowiedź naszego eksperta

Odbywanie przez Nauczyciela stażu w skróconym wymiarze możliwe jest tylko w przypadkach określonych w Karcie Nauczyciela.

Staż w wymiarze rok i 9 miesięcy mogą odbywać:

  • Nauczyciele kontraktowi lub Nauczyciele mianowani posiadający co najmniej stopień naukowy doktora;
  • Nauczyciele, którzy z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskali stopień Nauczyciela kontraktowego;

stopień Nauczyciela kontraktowego na tej podstawie otrzymują Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej oraz osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy – decyzję w sprawie skrócenia stażu tych Nauczycieli podejmuje Dyrektor szkoły;

  • Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu wspomagania nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w środowiskach polonijnych po powrocie do pracy w polskiej szkole.

Decyzję o skróceniu stażu podejmuje Dyrektor w oparciu o wniosek Nauczyciela

Decyzję o skróceniu stażu podejmuje Dyrektor w oparciu o wniosek Nauczyciela. Prawo nie określa jednoznacznie procedury. Najlepiej w momencie składania wniosku do Dyrektora szkoły o rozpoczęcie stażu zwrócić się również o skrócenie stażu, podając podstawę prawną (np. posiadanie tytułu naukowego doktora).

Prośba o skrócenie stażu musi mieć formę pisemną

Prośba o skrócenie stażu powinna znaleźć się w samym wniosku, a więc musi mieć formę pisemną. Do wniosku można dołączyć dokument potwierdzający prawo do skrócenia stażu, jednakże nie jest to konieczne, gdy dyrekcja posiada stosowny dokument (np. w aktach osobowych).

Nieuprawnione skrócenie stażu jest rażącym naruszeniem przepisów Karty Nauczyciela. Jeżeli staż zostanie bezprawnie skrócony, to organ przeprowadzający postępowanie odmówi Nauczycielowi nadania stopnia awansu zawodowego.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), art. 3 ust. 3, art. 9d, art. 9c ust. 1 i 2, art. 22 ust. 3 i 4. 

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.