Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Kiedy Dyrektor szkoły może skrócić staż Nauczycielowi kontraktowemu, który jest w trakcie awansu na Nauczyciela mianowanego?
Odbywanie przez Nauczyciela stażu w skróconym wymiarze możliwe jest tylko w przypadkach określonych w Karcie Nauczyciela.
Staż w wymiarze rok i 9 miesięcy mogą odbywać:
stopień Nauczyciela kontraktowego na tej podstawie otrzymują Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej oraz osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy – decyzję w sprawie skrócenia stażu tych Nauczycieli podejmuje Dyrektor szkoły;
Decyzję o skróceniu stażu podejmuje Dyrektor w oparciu o wniosek Nauczyciela. Prawo nie określa jednoznacznie procedury. Najlepiej w momencie składania wniosku do Dyrektora szkoły o rozpoczęcie stażu zwrócić się również o skrócenie stażu, podając podstawę prawną (np. posiadanie tytułu naukowego doktora).
Prośba o skrócenie stażu powinna znaleźć się w samym wniosku, a więc musi mieć formę pisemną. Do wniosku można dołączyć dokument potwierdzający prawo do skrócenia stażu, jednakże nie jest to konieczne, gdy dyrekcja posiada stosowny dokument (np. w aktach osobowych).
Nieuprawnione skrócenie stażu jest rażącym naruszeniem przepisów Karty Nauczyciela. Jeżeli staż zostanie bezprawnie skrócony, to organ przeprowadzający postępowanie odmówi Nauczycielowi nadania stopnia awansu zawodowego.
Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), art. 3 ust. 3, art. 9d, art. 9c ust. 1 i 2, art. 22 ust. 3 i 4.
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.
Odpowiedzi na pytanie udzielił ekspert Dyrektorium.pl - portalu redagowanego przez