Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Rozwiązanie umowy w gimnazjum a stan nieczynny

Pytanie Czytelnika

W wygaszanym gimnazjum od 1 września nie będzie godzin dla nauczyciela przedmiotu, który już nabył prawa do emerytury. W maju dyrektor przekazuje nauczycielowi informację o ograniczeniu etatu, nauczyciel nie przyjmuje nowych warunków i przechodzi w stan nieczynny. 31.08. składa wniosek o rozwiązanie umowy ze względu na przejście na emeryturę. Czy nauczyciel korzysta w dalszym ciągu z wypłat w ramach stanu nieczynnego?

Odpowiedź naszego eksperta

Zasady ruchu kadrowego w gimnazjach reguluje ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – art. 225. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 20 Karty Nauczyciela. Zatem zasadą jest, że jeżeli dyrektor nie ma dla nauczyciela godzin w kolejnym roku, to przenosi nauczyciela w stan nieczynny. Ten, jeżeli nie chce zostać przeniesiony w stan nieczynny, może odmówić, a wtedy umowa zostanie rozwiązana z końcem roku szkolnego.

Zanim dyrektor wytypuje nauczycieli do przeniesienia w stan nieczynny, może złożyć propozycję ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela wybranym nauczycielom – ta regulacja dotyczy sytuacji, w której co prawda następuje wygaszenie gimnazjum, ale jednak jest możliwość zatrudnienia nauczyciela na co najmniej ½ etatu, a wcześniej ten nauczyciel zatrudniony był na pełnym etacie. W przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi ograniczenie może nastąpić nawet do wymiaru niższego niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć. Dyrektor może zaproponować nauczycielowi ograniczenie zatrudnienia i poinformować o przejściu w stan nieczynny w jednym piśmie.

Powyższa regulacja dotyczy wszystkich nauczycieli i nie pozbawia możliwości skorzystania ze stanu nieczynnego nauczyciela z uprawnieniami emerytalnymi.

Przejście nauczyciela w stan nieczynny oznacza, że nauczyciel – wciąż pozostając w stosunku pracy – zostaje zwolniony z obowiązku wykonywania pracy. Po upływie 6 miesięcy pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy nauczyciela wygasa. W okresie stanu nieczynnego stosunek pracy nauczyciela wciąż trwa. Wobec tego nauczyciel może złożyć wniosek o rozwianie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z uwagi na przejście na emeryturę. Do momentu rozwiązania umowy przysługuje mu wynagrodzenie w okresie stanu nieczynnego.

Podstawa prawna: art. 225 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.