Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Rozwiązanie stosunku pracy z Nauczycielem w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pytanie Użytkownika

Czy prawo zezwala na wypowiedzenie stosunku pracy z art. 20 ust 1 pkt 2 KN Nauczycielce mianowanej, która będzie przebywała od 23.04.2013 r. do 17.06.2013 r. na urlopie uzupełniającym po urlopie macierzyńskim?

Odpowiedź naszego eksperta

Przy rozwiązaniu stosunku pacy z Nauczycielem z przyczyn organizacyjnych usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie chroni go przed rozwiązaniem stosunku pracy. Z w/w Nauczycielką można rozwiązać stosunek pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta nauczyciela.

Wprawdzie artykuł 41 ustawy Kodeks pracy zakazuje wypowiadania stosunku pracy w czasie urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy:

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jednak nie ma on zastosowani wobec Nauczycieli szkół, którzy z przyczyn organizacyjnych zostali wytypowani do zwolnienia (uchwała SN z 7 grudnia 2006 r.) oraz art. 91 c ustawy Karta nauczyciela.

Uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r.
I PZP 4/06

W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.

Oznacza to, że przepis art. 41 k.p. nie znajduje zastosowania dla Nauczycieli mianowanych, w tym w szczególności do rozwiązania stosunku pracy z Nauczycielem mianowanym z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 ustawy Karta nauczyciela

 

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa Karta nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), art. 20 ust. 1; art. 91c ust. 1;
  • Ustawa Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), art. 41;
  • orzecznictwo: uchwała SN z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06, Biul. SN 2006/12/24).

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.