Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Różnice w realizacji obowiązkowych zajęć przy przechodzeniu Ucznia z jednego gimnazjum do innego gimnazjum

Pytanie Użytkownika

Szanowni Państwo, przyjąłem Ucznia do III klasy gimnazjum, który zrealizował WOS w I i II klasie w poprzedniej szkole gimnazjalnej (tam na świadectwie otrzymał oceny db). W mojej szkole Uczeń ma wg planu nauczania WOS w klasie II i III. Czy i na podstawie jakich przepisów mogę Ucznia zwolnić z realizacji WOS-u w III klasie w mojej szkole? Jeśli jest możliwość i podstawa prawna zwolnienia, to jak rozwiązać kwestię obecności Ucznia na zajęciach (zwolnienie do domu za zgodą i odpowiedzialnością Rodziców, okienko pod opieką innego Nauczyciela, uczestnictwo z klasą w lekcji WOS-u jednak bez oceniania tego Ucznia)?

Odpowiedź naszego eksperta

W przypadku gdy Uczeń w szkole, z której przechodzi, zrealizował obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskał pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, a w oddziale szkoły, do której przechodzi, zajęcia te są lub będą realizowane w tym samym lub węższym zakresie, Uczeń jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w tych zajęciach.

Należy Ucznia w klasie III gimnazjum zwolnić z obowiązku uczestnictwa w zajęciach WOS-u, ponieważ Uczeń ten zrealizował zajęcia WOS-u w klasie I i w klasie II.
Wszystkie ww. rozważania dotyczące opieki nad Uczniem w czasie zajęć WOS-u w klasie III są poprawne. Zależą one od rozwiązań organizacyjnych, które przyjmie Dyrektor szkoły. Jeśli w planie lekcji realizacja WOS-u odbywać się będzie na pierwszej lub ostatniej lekcji, to Uczeń w tych zajęciach nie będzie uczestniczył (po poinformowaniu Rodziców). Jeśli w planie lekcji będzie to środkowa lekcja, to Uczeń może przebywać pod opieką Nauczyciela w bibliotece lub świetlicy szkolnej. Może też czynności opiekuńcze sprawować nad Uczniem każdy inny Nauczyciel, który prowadzi zajęcia obowiązkowe (matematyka, język polski, chemia, fizyka…) w innym oddziale tej samej lub innej klasy. Uczeń może też uczestniczyć w zajęciach WOS-u w swojej klasie (bez oceniania Ucznia przez Nauczyciela).

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Ucznia jest ułożenie planu lekcji z zajęciami WOS-u na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Wskazanie przez Dyrektora szkoły innego rozwiązanie względem omawianego przypadku Ucznia należy poprzedzić rozmową z Uczniem i jego Rodzicami.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Naukowej z dnia 13 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu(Dz. U. z 2015 r., poz.1248) § 7 ust.5

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.