Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Rekrutacja do klasy pierwszej szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST

Pytanie Użytkownika

Jestem Dyrektorem publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez inny organ niż JST. Szkoła nie ma wyznaczonego obwodu. Chodzą do niej dzieci z gminy miejskiej (która bezpośrednio przekazuje dotację) oraz z gminy wiejskiej obejmującej okoliczne wsie. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rekrutacji do klas I szkoły podstawowej przyjętymi przez rząd, urząd miasta chce na mnie wymóc, bym w pierwszej kolejności przyjmował dzieci mieszkające na terenie miasta, a dopiero później mieszkające na wsi. Czy mam taki obowiązek?

Odpowiedź naszego eksperta

Działania urzędu niepoparte przepisami

Jeśli szkoła nie ma wyznaczonego obwodu i jest prowadzona przez osobę prawną (stowarzyszenie, fundacja itd.) inną niż JST lub osobę fizyczną, to nie ma podstaw prawnych do przedstawionych działań gminy. Prawdopodobnie gmina przez podejmowane działania chce zapewnić dzieciom miejskim odpowiednią liczbę miejsc w szkole, w której Pan jest Dyrektorem.

Kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym

Nowe przepisy wskazują stosowanie postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną inną niż JST lub osobę fizyczną, którym nie ustalono obwodu, w przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w szkole.

W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący szkołę, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych oraz może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka. Innymi kryteriami, które znajdą się zapewne w kryteriach rekrutacyjnych, są wielodzietność w rodzinie, niepełnoprawność członków rodziny, niskie dochody, samotne wychowanie dziecka itd.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7), art. 20 e ust. 6.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.