Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Realizacja nauczania indywidualnego przez Nauczycieli

Pytanie Użytkownika

Problem dotyczy Nauczycieli, którym przydzielono godziny nauczania indywidualnego. W przypadku nieobecności Ucznia Nauczyciel pozostaje w danym dniu i na danej godzinie do dyspozycji Dyrektora. Nie zawsze jednak możliwe jest przydzielenie w tym czasie zastępstwa. Czy można to zrobić w innym terminie? Nauczyciel odnotowałby realizację zajęć w dzienniku. Podobnie w przypadku, gdy Uczeń wyjeżdża do sanatorium. Aby nie zmieniać warunków zatrudnienia, można przydzielać Nauczycielowi doraźne bezpłatne zastępstwa?

Odpowiedź naszego eksperta

Nieobecność Uczniów a obowiązki Nauczyciela

Jeśli Nauczyciel przyjdzie do pracy, a nie ma w szkole z różnych powodów Uczniów, z którymi ma poprowadzić zajęcia (Uczniowie na wycieczce, Uczniowie nieobecni itd.), to Nauczyciel ten pozostaje do dyspozycji pracodawcy, czyli Dyrektora szkoły do wykonywania pracy w szkole lub w innym miejscu, gdzie odbywają się zajęcia szkolne. To Dyrektor szkoły wyznacza Nauczycielowi nowy zakres obowiązków, np. zastępstwo w innej klasie z zaznaczeniem w książce zastępstw, za jakie obowiązkowe zajęcia Nauczyciel realizuje zastępstwo doraźne.

Te same zasady dla nauczania indywidualnego

Nauczanie indywidualne podlega tym samym rygorom prawnym, co pozostałe zajęcia Nauczyciela w jego czasie pracy. Jeśli Uczeń nie przyjdzie na zajęcia indywidualnego nauczania do szkoły lub nie może ich odbyć w domu rodzinnym (jeśli tam są realizowane), bo np. jest chory lub poszedł na wizytę kontrolną do lekarza i Rodzic z opóźnieniem usprawiedliwi jego nieobecność, to Nauczyciel postępuje identycznie jak w przypadku nieobecności Ucznia w klasie. Zaznacza nieobecność Ucznia w dzienniku zajęć indywidualnego nauczania i pozostaje w dyspozycji Dyrektora szkoły, który organizuje jego czas pracy.

Inny termin odpracowania zajęć

Ponieważ czas pracy Nauczyciela rozlicza się w odstępach tygodniowych, inny termin zatrudnienia Nauczyciela za niezrealizowane zajęcia edukacyjne musi się odbyć w danym tygodniu zajęć. Jest przecież możliwa (co nie znaczy, że łatwa) zmiana organizacji zajęć w obrębie tygodnia bez zmiany warunków zatrudnienia Nauczycieli. Nie ma podstaw prawnych do odpracowania tych zajęć przez Nauczyciela w bliżej nieokreślonym, najbliższym czasie i niewypłacenia Nauczycielowi wynagrodzenia za niezrealizowane godziny nauczania indywidualnego.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.