Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przyjęcie do technikum uczennicy z Ukrainy

Pytanie Czytelnika

Jak dokonać przeliczenia punktów ze świadectwa ukraińskiego uczennicy ubiegającej się o przyjęcie do technikum?

Odpowiedź naszego eksperta

Uczeń przybywający z zagranicy jest przyjmowany do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzącej kształcenie zawodowe na podstawie dokumentów i zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (odwołanie do przepisów w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół pnadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół, studentów i uczestników studiów doktoranckich). Przez ucznia rozumie się osobę, która jest obywatelem polskim lub która nie jest obywatelem polskim i pobierała naukę w szkołach za granicą.

Ww. dokumenty to:

  • zaświadczenie lub inny dokument wydany przez szkołę za granicą, który potwierdza uczęszczanie ucznia do szkoły i który wskazuje klasę lub etap edukacji, który uczeń ukończył;
  • dokument potwierdzający sumę lat nauki szkolnej ucznia lub pisemne oświadczenie dotyczące sumy lat nauki szkolnej ucznia złożone przez rodzica ucznia, jeśli ustalenie sumy lat nauki szkolnej nie jest możliwe na podstawie świadectwa, zaświadczenia lub innego dokumentu.

Jeśli uczennica przybywająca z Ukrainy spełnia ww. warunki, to jest przyjmowana do szkoły publicznej (w opisanym przypadku do technikum) przez dyrektora tej szkoły na wniosek rodzica uczennicy. Nie dokonuje się przeliczenia na punkty ocen uczennicy ze świadectwa wydanego przez szkołę ukraińską. Dyrektor technikum ma obowiązek dokonać analizy warunków, które uczennica ma spełnić, zgodnie ze wskazaniami nw. rozporządzenia MEN przy przyjęciu tej uczennicy do szkoły.

Podstawa prawna: §2 i §7, §14 Rozporządzenia MEN z dnia 9 września 2016 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1453 ze zm.).

Autor:  Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.