Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przewóz Uczniów przez Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczyciel może jechać samochodem służbowym z młodzieżą na zawody czy też inną imprezę, będąc kierowcą i zarazem opiekunem młodzieży? Dysponujemy samochodem osobowym (9 miejsc, w tym 1 dla kierowcy). Nauczyciel posiada prawo jazdy kat. B. Czy musi robić jakieś dodatkowe badania, np. psychotechniczne?

Odpowiedź naszego eksperta

Nauczyciel wyjeżdżający z Uczniami na zawody i konkursy zobowiązany jest do sprawowania opieki nad nimi. Mimo iż posiada uprawnienia do przewożenia osób, nie może przewozić Uczniów w ramach pracy w szkole. W szkole jest on bowiem Nauczycielem, a nie kierowcą – nawet jeżeli będzie miał zrobione badania lekarskie i psychologiczne, o których mowa w art. 39j i art. 39k Ustawy o transporcie drogowym.

Gdyby Nauczyciel został wynajęty jako kierowca (zakładając, że prowadzi działalność gospodarczą w tej dziedzinie), mógłby zawieźć Uczniów na konkurs, ale wówczas nie mógłby sprawować nad nimi opieki. Szkoła musiałaby zapewnić innego opiekuna.

Wszelkie wyjazdy uczniowskie powinny odbywać się publicznymi środkami transportu lub wynajmowanymi u przewoźników prowadzących odpowiednią działalność w tym zakresie. Nawet gdy Rodzice wyrażą zgodę na przewożenie Uczniów, odpowiedzialność za ewentualne skutki np. wypadku drogowego będzie spoczywać na Dyrektorze i Nauczycielu jako kierowcy.

Uzasadnienie

Z treści § 2 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wynika obowiązek Dyrektora szkoły zapewnienia bezpiecznych warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Z tej ogólnej regulacji należy wyprowadzić zasadę zapewnienia bezpieczeństwa Uczniom biorącym udział w konkursach czy olimpiadach i reprezentujących w nich swoją szkołę. Opiekę i kontrolę nad Uczniami powinien pełnić delegowany przez Dyrektora szkoły Nauczyciel. Rodzice mogą pomagać Nauczycielowi w nadzorze nad Uczniami, lecz odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo ponosi Nauczyciel.

W przepisach oświatowych nie znajdziemy zakazu przewozu Uczniów przez Nauczyciela. Nie mogą oni jednak świadczyć usługi przewozu, gdyż nie są zawodowym kierowcami oraz nie posiadają odpowiednich uprawnień.

Z przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w szkołach należy wyprowadzić wniosek, że Nauczyciel przewożąc Uczniów samochodem własnym czy też służbowym, jako osoba nieposiadająca uprawnień kierowcy zawodowego, nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniego bezpieczeństwa przewożonym Uczniom. W związku z tym Dyrektor powinien zagwarantować Uczniom środek transportu u profesjonalnego przewoźnika (np. wynająć busa lub skorzystać ze środków transportu publicznego). Wówczas odpowiedzialność za przewóz osób będzie leżała po stronie zawodowego kierowcy i przewoźnika, natomiast obowiązkiem Nauczyciela jest sprawowanie opieki nad Uczniami w czasie podróży.

Zatem jeżeli Dyrektor wyrazi zgodę na przewóz Uczniów przez Nauczyciela, to w razie wypadku odpowiedzialność za szkodę spowodowaną tym wypadkiem spada w zasadzie na szkołę i kierowcę (Nauczyciela). Dodatkową sankcją – obok odpowiedzialności cywilnej – może być odpowiedzialność karna i dyscyplinarna.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.