Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przerwany staż Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Nauczyciel informatyki odbywający staż na stopień Nauczyciela mianowanego przerwał go bez podania przyczyny. Kiedy może rozpocząć kontynuacje przerwanego stażu?

Odpowiedź naszego eksperta

Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość przerwania stażu Nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy. Możliwość przerwania stażu jest przewidziana zarówno dla Nauczycieli kontraktowych, jak i mianowanych.

Przerwanie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego jest jednak związane z koniecznością zrealizowania go od początku w pełnym wymiarze. Oznacza to, iż prawo oświatowe nie przewiduje możliwości kontynuowania przerwanego stażu i odbycia tylko jego części. Ponowne rozpoczęcie stażu musi nastąpić najpóźniej 14 dni od rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym, po uprzednim złożeniu wniosku do Dyrektora szkoły.

O rezygnacji z ubiegania się o awans zawodowy Nauczyciel powinien poinformować Dyrektora szkoły. Karta Nauczyciela nie nakłada na Nauczyciela obowiązku składania wyjaśnień czy podawania powodów rezygnacji. Poinformowanie Dyrektora o podjętej przez Nauczyciela  decyzji jest jednak istotne w kontekście wypłacania dodatku funkcyjnego Nauczycielowi-opiekunowi stażysty.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela 9d ust. 1 i 6, art. 9c ust. 4, art. 30 ust. 1 pkt 2  (Dz. U 2006 nr 97, poz. 674 z późn. zm).

Autor:  Wiesława Molik-Bąkmagister filologii polskiej UJ, Nauczycielka języka polskiego w szkołach różnych typów, wieloletni Dyrektor szkoły, doświadczony ekspert z listy MEN ds. awansu zawodowego Nauczycieli, autorka licznych innowacji programowych. Za szczególne zasługi dla oświaty odznaczona medalem KEN.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.