Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przerwanie urlopu dla poratowania zdrowia

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2015r.do 30 czerwca 2016 r. może przerwać urlop w styczniu 2016 r.? Jeżeli tak, to jakie dokumenty musi dostarczyć?

Odpowiedź naszego eksperta

Przepisy art. 73 Karty Nauczyciela [KN] nie zawierają regulacji dotyczących możliwości przerwania urlopu dla poratowania zdrowia.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Nauczyciel w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nawiązuje nowy stosunek pracy lub podejmuje inną działalność zarobkową. Wówczas Dyrektor szkoły odwołuje Nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym Nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Również Rozporządzenie w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia nie reguluje innych przypadków przerwania urlopu dla poratowania zdrowia, a w szczególności nie daje lekarzowi możliwości wydania orzeczenia o skróceniu lub przerwaniu takiego urlopu. Gdyby lekarz jednak wydał takie orzeczenie, nie spowoduje ono żadnych skutków prawnych.

Mimo iż przepisy prawa w zasadzie nie przewidują wprost możliwości przerwania urlopu dla poratowania zdrowia, to jednak wydaje się, że możliwy jest wcześniejszy powrót Nauczyciela do pracy, przed upływem okresu, na jaki urlop został udzielony. Skrócenie urlopu dla poratowania zdrowia możliwe jest na wniosek Nauczyciela, który korzysta z tego urlopu. Jeśli Dyrektor szkoły wyrazi zgodę na propozycję pracownika i skróci okres udzielonego urlopu dla poratowania zdrowia – wówczas Nauczyciel zostaje dopuszczony do pracy na swoim dotychczasowym stanowisku.

Warunkiem dopuszczenia Nauczyciela do pracy po zakończonym urlopie dla poratowania zdrowia (nawet, jeśli zostanie on skrócony) jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy Nauczyciela na określonym stanowisku. Skierowanie na badania kontrolne wystawić powinien Dyrektor szkoły na podstawie art. 73 ust. 6 KN. Badanie kontrolne przeprowadza lekarz medycyny pracy.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, art. 73.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.