Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przeniesienie Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Organ prowadzący szkołę powierzył, w wyniku konkursu, funkcję Dyrektora w innej szkole mojej Nauczycielce. Na wniosek gminy przekazałam teczkę akt osobowych tej Nauczycielki. Co będzie, gdy Nauczycielka utraci tę funkcję? Czy moja szkoła będzie musiała przyjąć ją z powrotem? Tu pracowała na czas nieokreślony, a umowa nie została rozwiązana.

Odpowiedź naszego eksperta

Trudno jest ocenić stan faktyczny tylko na podstawie przedstawionych informacji.  Być może doszło w tym przypadku do przeniesienia Nauczyciela przez organ prowadzący na podstawie art. 18 KN, skoro zostały przekazane akta osobowe.

Stanowisko Dyrektora powierza organ prowadzący Nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu wyłonionemu w drodze konkursu (art. 36a ust. 1 Ustawy o systemie oświaty).

Należy zastosować procedurę przeniesienia Nauczyciela do szkoły, w której ma być Dyrektorem

Jeżeli Nauczyciel, który wygrał konkurs, zatrudniony jest w innej szkole na podstawie mianowania, należy zastosować procedurę przeniesienia Nauczyciela do szkoły, w której ma być Dyrektorem. Przeniesienie Nauczyciela następuje na podstawie przepisu art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela.

W przypadku, gdy nie ma Dyrektora, bo jest to nowotworzona placówka, przeniesienia może dokonać organ wykonawczy organu prowadzącego – wójt (burmistrz, prezydent miasta). 

Uchwała Trybunału Konstytucyjnego

Zgodnie z aktualnym fragmentem uchwały Trybunału Konstytucyjnego z 23 marca 1994 r. (uchwała TK z 23 marca 1994 r., W 9/93):

zarząd gminy (obecnie: wójt, burmistrz, prezydent miasta) jest uprawniony do zatrudniania dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej, w znaczeniu nawiązania stosunku pracy z osoba, wyłonioną na to stanowisko w uprzednim postępowaniu konkursowym.

Zatem czynności przeniesienia powinien dokonać organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, w imieniu pracodawcy.

Powierzenia stanowiska Dyrektora kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu dokonuje również organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego. Przez sam fakt powierzenia stanowiska kierowniczego jednostka samorządu terytorialnego nie staje się pracodawcą Dyrektora-Nauczyciela, a jedynie wypełnia obowiązki pracodawcy, którym jest szkoła (art. 10 ust. 1 KN).

Data powierzenia stanowiska nie może być wcześniejsza niż data przeniesienia, gdyż – zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 ustawy – szkołą kieruje Nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko Dyrektora.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.